ODSZKODOWANIE SZKOLNE ZA USZKODZONE MIENIE

radi8411

ODSZKODOWANIE SZKOLNE ZA USZKODZONE MIENIE

Postautor: radi8411 » 5 lis 2010, o 20:33

witam wszystkich.mam pewien problem,a chodzi o to że pod koniec czerwca u mojego młodszego brata w szkole był organizowany kurs na kartę motorowerową.jego wychowawczyni poprosiła brata o udostępnienie skutera którego ja jestem właścicielem a brat współwłaścicielem.nie była robiona żadna umowa wypożyczenia,jeszcze za moich czasów też było tak robione że nauczyciel prosił ucznia o udostępnienie pojazdu.no i wracając do tematu,podczas tego egzaminu jedna z uczennic która nie miała pojęcia jak jeździć skuterem,za ostro ruszyła i wywróciła się skuterem,uszkadzając go.podczas tego zdarzenia był obecny policjant przeprowadzający egzamin i nauczycielka.byłem w szkole i tam powiedziano mi że odszkodowanie pójdzie z ubezpieczenia szkolnego,dostałem wszystkie potrzebne numery,między innymi numer szkody.złożyłem wszystkie potrzebne papiery do PZU.był rzeczoznawca,oszacował szkodę.również z policji było wysłane pismo wyjaśniające okoliczności zaistniałej sytuacji.więc czekałem na odszkodowanie.po dłuższym czasie oczekiwania zadzwoniłem do PZU z zapytaniem dlaczego jeszcze nie otrzymałem odszkodowania.tam mi powiedziano że nie otrzymali jeszcze pisma wyjaśniającego ze szkoły a to już był początek września.w końcu PZU zaczęło ponaglać szkołę aż w końcu szkoła łaskawie odpowiedziała na pismo z PZU.tylko w tym piśmie szkoła napisała że nie było żadnej umowy wynajmu i nie poczuwa się do odpowiedzialności za szkodę.to dlaczego na początku powiedzieli mi że to pójdzie z ubezpieczenia szkolnego i dostałem nr szkody i wszystkie potrzebne numery?co mam teraz zrobić?proszę o pomoc

duralexcompl

Re: ODSZKODOWANIE SZKOLNE ZA USZKODZONE MIENIE

Postautor: duralexcompl » 7 lis 2010, o 18:37

Witam serdecznie
Są tylko dwa modele odpowiedzialności w tej sytuacji, proszę jednak najpierw napisać czy udostępnił Pan skuter za wynagrodzeniem? czy bez?

duralexcompl

Postautor: duralexcompl » 7 lis 2010, o 19:11

Przypuszczając, że udostępnił Pan skuter nieodpłatnie można stwierdzić, iż zawarł Pan ze szkołą umowę użyczenia. Do jej zawarcia nie jest konieczna forma pisemna, a najważniejszym wymogiem jako umowy realnej jest samo wydanie rzeczy. Osoba biorąca w użyczenie jak wynika, to pośrednio z art. 718 kc odpowiada za powstałą szkodę wraz z inną osobą, której rzecz była powierzona, w sposób solidarny. Oznacza to , że może Pan domagać się odszkodowania nie tylko od szkoły, ale także od rodziców dziecka, które prowadziło skuter, aż do całkowitego zaspokojenia roszczenia. Szkoła nie może zasłaniać się tym, że nic nie podpisywała. Proszę naciskać również na ubezpieczyciela, ponieważ w zależności od umowy ma on także terminy na rekompensatę szkody.
Na dochodzenie tego typu roszczeń przed sądem ma Pan rok czasu licząc od dnia zwrotu rzeczy.
Pozdrawiam!

radi8411

Postautor: radi8411 » 8 lis 2010, o 21:38

no właśnie,a szkoła zasłania się tym że nic nie było podpisywane.jeżeli będę szedł z tym do sądu to do jakiego?i jakie są koszta takiej sprawy?

duralexcompl

Postautor: duralexcompl » 9 lis 2010, o 02:20

Pozew składa się do właściwego miejscowo Sądu Rejonowego Wydział Cywilny, a opłata od pozwu wynosi 5% dochodzonej sumy pieniężnej. Koszty postępowania oczywiście obciążają przegranego w sporze.
Najpierw jednak, należy wyczerpać drogę odwoławczą w zakładzie ubezpieczeń i po decyzji odmownej można iść do sądu.