Własność majątku spółki jawnej po rozwiązaniu – trudna spraw

hiszpan6
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2014, o 18:39

Własność majątku spółki jawnej po rozwiązaniu – trudna spraw

Postautor: hiszpan6 » 14 mar 2014, o 18:40

Rozwiązaliśmy spółkę jawną ponad 5 lat temu w wyniku uchwały. Spółka nie miała żadnych zobowiązań. Posiadała jedynie własny lokal, którego była właścicielem. W uchwale wspólnicy podzieli majątek po 50%. Teraz po kilku tych latach postanowiliśmy wykreślić z ksiąg wieczystych firmę, której już dawno nie ma i wpisać nasze nazwiska. Jednak sąd odmówił zmiany wpisu motywując „… nie może stanowić samoistnej podstawy wpisu … jako współwłaścicieli po ½ części majątku spółki w miejsce … - stwierdza bowiem jedynie rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia likwidacji i wykreślenia spółki z rejestru.” Czyli wychodzi, że w zły sposób zamknęliśmy spółkę (przez uchwałę a trzeba było przez likwidację). Jak teraz z tego można wybrnąć bo każdy pytany rozkłada ręce?

MarMie
Posty: 193
Rejestracja: 29 paź 2013, o 22:06
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Re: Własność majątku spółki jawnej po rozwiązaniu – trudna spraw

Postautor: MarMie » 21 mar 2014, o 12:24

Art. 67. ksh
§ 1. W przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Inny sposób rozwiązania spółki winien zostać określony uchwałą wspólników. Jeżeli uchwała takowa nie zapadła, to należy przeprowadzić postępowanie likwidacyjne.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości