Chcę wyjechać za granicę z dzieckiem co mam zrobić??

Alexxxandra

Chcę wyjechać za granicę z dzieckiem co mam zrobić??

Postautor: Alexxxandra » 29 sty 2014, o 17:54

Witajcie, przegladałam juz chyba wszystkie możliwe strony internetowe i praktycznie nie dowiedzialam sie niczego sensownego :( Otoz... przedstawie pokrotce moja sytuacje... Z mezem sie rozwodzimy.. mam nadzieje ze nie bedzie cyrkowal i bedzie szybko polubowny rozwod bez orzekania o winie. Mamy wpolne 3,5roczne dziecko. Mieszkamy osobno od 6 mc i dziecko mieszka ze mna.. nie mamy zadnego wspolnego majatku. Tatus przyjezdza dwa razy w miesiacu po dziecko i zabiera ja na weekend do siebie srednio co drugi weekend, oczywiscie dziecko musi byc zdrowiutkie bo przeciez nie moge go narazic na pojscie z wlasna corka do lekarza. Kiedy cokolwiek probuje z nim ustalic nie zgadza sie bo on jest madrzejszy a tak naprawde kompletnie nie ma o niczym pojecia... za niego decyzje podejmuje za to wspaniala mamusia (moja tesciowa). Chodzi glownie o to ze planuje wyjechac za granice w celach zarobkowych oczywiscie z dzieckiem i co was pewnie nie dziwi ojciec dziecka nie chce wydac zgody na paszport.. Dlaczego? bo ma taki kaprys. okey przejde do meritum ;] czy mam:
1.W pozwie o rozwod wnioskowac o ograniczenie wladzy rodzicielskiej ojcu co do podejmowania istotnych w zyciu dziecka decyzji czyli: miejsce zamieszkania, wybor szkoly, sposob leczenia, wyjazdy za granice czasowe badz na stale oraz wyrobienie paszportu bez jego zgody (da sie tak?)
(czy to wystarcza?? jakie mam podac argumenty?? po za tym ze ojciec tylko dlatego sie ze mna nie zgadza zeby mi zrobic na zlosc, na paszport sie nie zgadza nie podajac zadnego argumentu, jego decyzje tak naprawde sa podejmowane przez jego matke i przez caly czas wspolnego wychowywania tylko ja sie tym zajmowalam maz zbytnio sie nie angazowal) i potem zalorzyc nowa sprawe o wydanie paszportu i wyjechac.

2. Najpierw sie rozwiezc bez ograniczania wlaczy ojcu. Pozniej wniesc pozew o wydanie paszportu i pozwolenie na wyjazd z dzieckiem.

Jestem w stanie zjezdzac z Holandii co 3 mc na tydzien zeby dziecko moglo widywac sie z ojcem, procz tego powiedzmy co drugi dzien rozmowy skype z dzieckiem, polowa ferii i wakacji u ojca oraz co drugie swieta.

Jak Wy robilyscie?? o co pyta sedzia na rozprawie?

BuzkaMonia

Re: Chcę wyjechać za granicę z dzieckiem co mam zrobić??

Postautor: BuzkaMonia » 6 lut 2014, o 07:35

Nie, to nie wystarczy. Ograniczenie władzy nie powoduje że dziecko moze opuscic granice. Nawet gdybys miała paszport.

Sprawa będzie się ciągneła więc nie wiadomo czy pozniej w dalszym ciagu bedziesz chciala wyjechac.

Jesli skladasz pozew o rozwód (zakładam że facet jest dobry ojcem) nie wnioskuj o ograniczenie władzy bo nie masz podstaw.

Wnioskuj także o kazdorazowe miejsce zamieszkania dziecka przy Tobie, wydanie zgody na dowod/paszport oraz wydanie zgody na pobyt dziecka w Holandii.

EwelinkaHa

Postautor: EwelinkaHa » 6 lut 2014, o 09:28

I w uzasadnieniu opisz kontakty ojca z dzieckiem (np. weekend co 3 msce, i co 2 dzien skype) Sad bedzie wiedział ze nie chcesz ograniczac kontaktów.

jurystka

Postautor: jurystka » 8 lut 2014, o 23:13

Witam!
Przede wszystkim zastanowiłabym się na kwestią ograniczenia praw rodzicielskich ojcu, w szczególności jeżeli jest Pani w konflikcie z mężem. To jakim jest ojcem ma znaczenie niewielkie. Ważne jest to czy rodzice są w stanie wspólnie decydować o sprawach dziecka. Jeżeli planuje Pani wyjazd to tym bardziej współdecydowanie raczej nie będzie możliwe.
Oczywiście ograniczenie władzy ojcu nie oznacza, że matka może z dzieckiem wyjechać za granicę.
Jeżeli ojciec nie zgadza się na wydanie paszportu i na wyjazd, to należy złożyć wniosek do sądy rodzinnego o zastąpienie przez orzeczenie sądu zgody ojca na wyrobienie paszportu i na wyjazd.
Chciałabym też zaznaczyć, że jeżeli napisze Pani w pozwie rozwodowym, że wnosi Pani o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca do decydowania o leczeniu, edukacji id to oznacza, że właśnie do tych kwestii władza rodzicielska męża pozostaje nieograniczona. Proponuję formułę: wnoszę o ograniczenie władzy rodzicielskiej do współdecydowania o sprawach związanych z wychowaniem dziecka.
pozdrawiam
Jurystka

TytanskaMisia

Postautor: TytanskaMisia » 11 lut 2014, o 10:48

jurystka pisze:
Chciałabym też zaznaczyć, że jeżeli napisze Pani w pozwie rozwodowym, że wnosi Pani o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca do decydowania o leczeniu, edukacji id to oznacza, że właśnie do tych kwestii władza rodzicielska męża pozostaje nieograniczona. Proponuję formułę: wnoszę o ograniczenie władzy rodzicielskiej do współdecydowania o sprawach związanych z wychowaniem dziecka.
pozdrawiam
Jurystka

Ograniczenie w dalszym ciagu nie daje jej mozliowsci wyjazdu.....A ograniczac wladzę tylko dlatego ze sa w konflikcie....bez sensu.
Tak samo ojciec mogly matce ograniczyc tylko dlatego bo sie z nią pożarł...

Alexxxandra

Postautor: Alexxxandra » 11 lut 2014, o 17:21

hmm Czyli ogólnie kicha ;/ W ogóle nie mam pojęcia jak się za to zabrać... mój jeszcze "Mężuś" na nic nie wyraża zgody. Ani na paszport, ani na wyjazd córki na ferie do rodziny co prawda za granice ale zawsze jakaś frajda by była dla dziecka... bądź co bądź juz po feriach ale o wakacjach też moje dziecko może zapomnieć bo tatuś ma kaprys. Jego zdaniem wszystko robię źle... a mi sie cholera jasna nie uśmiecha wydać 600zl na pozew o rozwód, 600zl na złożenie pozwu o pozwolenie na wydanie paszportu i Bóg jeden wie jeszcze za co...
Sądy pozwalają wyjechać matkom za granice na stałe z dzieckiem? Albo może na razie starać się o tymczasowy pobyt np. 6mc czy rok a jak dziecko sie zaklimatysuje to juz zapewne tam zostaniemy :D

seniOritaaa

Postautor: seniOritaaa » 11 lut 2014, o 22:20

Jakie 600zł za wydanie zgody na paszport????

Ja mialam oplaty 40 zł z czego mogłam wnosic o obciazenie drugiej strony (zrezygnowałam zeby nie mieli sie o co czepiac...)

Wydaja wydaja...uwierz ze sama taka zgodę wywalczyłam a kolezanka wyjezdzała do Niemiec na stale z synkiem nie majac zielonego pojecia o prawie. Pokierowałam ją a dziś siedzi w Brazylii i wysyła mi zdjecia:) Wszystko jest do zrobienia:)

Alexxxandra

Postautor: Alexxxandra » 12 lut 2014, o 22:21

Napisz cos wiecej... jakie sa potrzebne dokumenty? Ile trwa taka sprawa... boje sie ze nie dostane takiej zgody ;( pitrzebne sa jakies zaswiadczenia? Ze bede miala prace.. dziecko miejsce w przedszlu...

NEOnka

Postautor: NEOnka » 13 lut 2014, o 09:31

Akt ur i wniosek.

W uzasadnieniu musisz opisac sytuację Waszą.

Najwazniejsza kwestia jest bys dowiodła ze nie chcesz dziecka pozbawic ojca (musisz sama zaproponowac kontakty by byly czeste) a jedynie poprawic Wasz byt.
Np. jesli nie placi alimentow masz wieksze szanse, jesli placi wykaz ze sa zbyt male a ojca nie stac na wyzsze...

xawerka3

Postautor: xawerka3 » 20 lut 2014, o 06:43

Jak sprawa sięt oczy??