prawo do dziecka po ukończeniu przez dziecko 18 lat

monikakrolak

prawo do dziecka po ukończeniu przez dziecko 18 lat

Postautor: monikakrolak » 5 sie 2019, o 16:17

Witam jestem Monika, mieszkam w rodzinie zastępczej, jestem spokrewniona ze swoimi opiekunami prawnymi. Mama zmarła podczas porodu a tato krótko po niej na raka. Moi opiekunowie nie spełniają określonych zadań rodziny zastępczej, min.: nie traktują dziecko (mnie) w sposób sprzyjający poczuciu godności i wartości osobowej (nie mogę wypowiadać się na każdy dowolny temat i przedstawiać swoje zdanie), nie zapewniają rozwoju uzdolnień i zainteresowań, nie interesują się mną w żaden sposób poza obowiązkami, które na mnie nakładają (sprzątanie i gotowanie po szkole, kiedy powinnam się uczyć), utrudniają kontakt z innymi członkami mojej rodziny. Nie sprawiam żadnych problemów wychowawczych a mimo to jestem traktowana z góry. Sposób w jaki mnie traktują można nazwać znęcaniem się psychicznym nad drugim człowiekiem doprowadzając w stan zbliżony depresji. Nikt nie wie o moim problemie i nie wiem czy gdybym komuś powiedziała to uwierzyły, ponieważ moim opiekunowie prawni wyrobili sobie dobre zdanie o sobie, wszyscy myślą, że to dobrzy ludzie, którzy przygarnęli sierotę. Kiedy zaczynają na mnie krzyczeć ponieważ nie zrobiłam tego o co prosili, ponieważ nie miałabym czasu na naukę, zawsze zamykają okna i drzwi, żeby nikt nie usłyszał. Często nie pozwalają mi wychodzić ze znajomymi, pod pretekstem jakiejś bzdury typu, że nie posprzątałam jeszcze w domu. Wysługują się mną pod każdym względem. Opieka nad ich wnukami, sprzątanie, gotowanie odkąd skończyłam 13 lat przy czym zawsze słyszę złośliwe komentarze na swój temat. Każdy dzień zakończony jest moim płaczem i ich groźbami pod moim adresem, że odeślą mnie do domu dziecka itp. Mam 19 lat, a oni od roku wmawiają mi, że nic nie mogę, do niczego nie mam prawa i nie interesuje ich to, że jestem dorosła. Piszę to z obawą, że oni dowiedzą się o tym. Chciałabym wiedzieć jakie oni jako opiekunowie prawni mają prawa względem mnie, po ukończeniu przeze mnie 18 lat?