Strona 1 z 1

Odrzucenie spadku

: 6 paź 2018, o 12:24
autor: asia2844
Witam w kwietniu tego roku zmarła moja babcia . Dowiedziałam się że miała długi . Czy muszę zakładać sprawę o odrzucenie spadku skoro żyje jeszcze troje jej dzieci. Moja matka również. Nie mam z nią kontaktu i nie wiem czy zrzekła się spadku. Czy będę musiała spłacać nie swoje długi ? Proszę o pomoc

Re: Odrzucenie spadku

: 8 paź 2018, o 13:20
autor: Lena224047
Dzień dobry. Termin na odrzucenie lub przyjęcie spadku wynosi 6 miesięcy. W jego skład zalicza się oprócz aktywów również długi spadkodawcy. Czy Pani Babcia sporządziła ważny testament? Jeśli tak, to ilu spadkobierców w nim określiła i czy był to podział określony? Od tego również zależy jak kształtuje się odpowiedzialność za długi, bo może je Pani przyjąć wraz z całym spadkiem na kilka sposobów.

Re: Odrzucenie spadku

: 18 paź 2018, o 09:25
autor: investfor
Musisz się porozumieć z jej dziećmi i dowiedzieć się jakie oni będą stawiać kroki w tej sprawie. Jeśli oni nie odrzucą spadku to ty nie musisz bo oni są w pierwszej linii i będą zobowiązani do spłaty zobowiązań. Jednak jeśli nie uda Ci się tego ustalić to bezpieczniej dla ciebie udać się do notariusza z aktem zgonu i zrzec się spadku. Nie musisz tu zakładać żadnej sprawy. Ale jeśli masz nieletnie dzieci to one też muszą się zrzec. W tej kwestii musisz jednak wystąpić do sądu rodzinnego o zezwolenie na zarządzaniem ich aktywami. I jak sąd wyda zezwolenie (a wydaje, bo zawsze staje po stronie dobra dzieci) to udajesz się do notariusza i zrzeczenie jest na tych samych zasadach co Twoje. Masz na to pół roku dla siebie i dla dzieci pół roku od daty twojego zrzeczenia.

Re: Odrzucenie spadku

: 30 paź 2018, o 15:13
autor: furora
Moim zdaniem, bez względu na to, czy jesteś uwzględniona w testamencie czy nie, powinnaś się zrzec. Nie musisz przyjmować na siebie czyichś długów, o ile nie brałaś bezpośredniego udziału przy ich zawieraniu (np. twój podpis widnieje na umowie z bankiem czy pożyczkodawcą jako osoba upoważniona). I tak, musisz iść z tym do notariusza, bo wierzyciele i sąd będzie informował każdego krewnego w odpowiedniej kolejności o tej sytuacji - lepiej jest się zabezpieczyć i mieć dokument poświadczający zrzeczenie się spadku. Pamiętaj, że masz 6 miesięcy na załatwienie tej sprawy, od momentu wystąpienia zgonu babci.

Re: Odrzucenie spadku

: 19 lis 2018, o 21:46
autor: Nikolajka
Najlepiej by było gdybyś odezwał się stricte do jakiegoś prawnika, który zająłby się Twoją sprawą.

Re: Odrzucenie spadku

: 4 sty 2019, o 20:31
autor: 222-094
Powiem szczerze, że nie wiedziałam o tym, że spadek (tak, razem z długami) można przyjąć na wiele sposobów. Nie tylko przez świadome zaakceptowanie testamentu na rozprawie w sądzie? Lena 224047 mogłabyś rozwinąć myśl?

Re: Odrzucenie spadku

: 4 sty 2019, o 20:38
autor: 222-094
,,Moim zdaniem, bez względu na to, czy jesteś uwzględniona w testamencie czy nie, powinnaś się zrzec."
Nie zgadzam się z przedmówcą. Jeśli to pani babcia, a testament nie był spisany, to z automatu dzieci dziedziczą po rodzicach. Nie wnuki. Dzieci. Pani mogłaby te długi odziedziczyć dopiero po swojej mamie, kiedy ta umrze.

Re: Odrzucenie spadku

: 4 sty 2019, o 20:46
autor: 222-094
Ale faktycznie, wydaje mi się, że w pani przypadku kluczową kwestią jest, czy pani babcia takowy testament spisała i czy jest on ważny (tj. czy przy jego spisywaniu nie popełniono żadnych błędów lub niedopatrzeń).