Becikowe 2016

pkoperkowky

Becikowe 2016

Postautor: pkoperkowky » 8 maja 2016, o 22:24

Witam. Kilka tygodni temu urodziło mi się dziecko. Przyszedł czas na złożenie wniosku o becikowe, ale oczywiście nie może być za łatwo... Z tego co wiem zasady becikowego w styczniu tego roku nieco się zmieniły. Oprócz jednorazowego becikowego w kwocie 1000zł doszła jeszcze roczna zapomoga wypłacana co miesiąc. Chciałbym się poradzić czy i na co mogę liczyć, bo dzwoniąc do urzędu pani powiedziała mi, że teraz do dochodu na członka rodziny wliczają się także umowy o dzieło. Wiem że jeszcze niedawno "śmieciówki" nie były uwzględniane. No i trochę to komplikuje moją sytuację.

Przez ostatnie 3 lata miałem umowy o dzieło + zlecenie z zachowaniem ciągłości (wpłaty co miesiąc). Moja żona od 2 lat ma umowę o pracę i w tej chwili jest na urlopie macierzyńskim (pobiera comiesięczny zasiłek macierzyński).

Jak nasza sytuacja ma się do obecnych przepisów? Jednorazowe becikowe przysługują między innymi osobom zatrudnionych w ramach umowy o pracę czyli dotyczą mojej żony, ale już nie mnie. Ja natomiast "łapię się" na 1000 zł miesięcznie. No ale z uwagi na to, że żona pobiera zasiłek macierzyński to rozumiem, że nie mamy już możliwości otrzymać becikowego comiesięcznego, a jedynie jednorazowy. I tutaj kolejna wątpliwość: czytam, że warunkiem otrzymania tego jednorazowego becikowego jest nieprzekroczenie 1922zł netto miesięcznie przeliczając na członka w rodzinie. I tutaj różnie mówią źródła, dlatego proszę o pomoc:

- jak liczony jest dochód na członka rodziny? czy jest to po prostu średnia z określonego okresu?
- z jakiego okresu dochody są liczone?
- czy w dochód wliczają się także umowy o dzieło obojga rodziców czy tylko umowa o pracę i zlecenie?

Rozmawiając telefonicznie z panią z urzędu nie otrzymałem zbyt precyzyjnych informacji, a pani zaleciła mi przyjść i dowiedzieć się wszystkiego osobiście. Na razie jednak nie mam możliwości by odwiedzić urząd. Chciałbym pozyskać jakieś konkretniejsze informacje, bo może okaże się, że nie łapiemy się na becikowe w ogóle.

Trochę się rozpisałem, dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim, którzy zechcieli to przeczytać i pomóc :) Pozdrawiam

baby4

Re: Becikowe 2016

Postautor: baby4 » 31 maja 2016, o 16:06

idz do secjalisty z tym