Podział majątku bez intercyzy

Outsider_

Podział majątku bez intercyzy

Postautor: Outsider_ » 10 cze 2015, o 20:25

Witam,
Mój brat jest po rozwodzie. Złożył do sądu wniosek o podział majątku. Sprawa się ciągnie już kilka lat. Ostatnia rozprawa była 2 lata temu… Do podziału jest mieszkanie własnościowe z aktem notarialnym, w którym mieszka była żona z dziećmi. Będąc już separacji brat się wyprowadził z powodu częstych kłótni itd. Na ostatniej rozprawie sędzia zlecił powołanie biegłego rzeczoznawcę w celu wyceny nieruchomości. Jakiś czas po rozprawie adwokat byłej wystosował pismo do sądu aby rzeczoznawca oprócz mieszkania własnościowego wycenił:
- mieszkanie, które brat obecnie wynajmuje. Sytuacja prawna tego mieszkania wygląda następująco: właściciela gruntu na, którym stoi kamienica nie da się ustalić. Kamienicą zarządza lokalne zrzeszenie nieruchomości i im płaci czynsz. Dodam, iż kiedyś ja byłem najemcą tego mieszkania ( miałem umowę najmu na 3 lata ale ze względu na trudną sytuację życiową brata, po 3-4 miesiącach najmu ja się wyprowadziłem a najemcą został mój brat ( ma umowę najmu)- był już w separacji).
- garażu którego właścicielem jest mój brat, ale tylko budynku bo grunt jest własnością miasta.
Był już rzeczoznawca od nieruchomości ruchomych. Zinwentaryzował mieszkanie własnościowe ale po rozmowie z bratem odstąpił od oględzin wynajmowanego mieszkania i garażu.
Na dniach ma przyjść rzeczoznawca od nieruchomości stałych ( chyba tak to się nazywa).
Moja prośba jest następująca: Jak brat ma się bronić przed sądem, żeby nie brano pod uwagę wyceny mieszkania wynajmowanego?????? Mieszkanie to nie jest wykupione na własność i nigdy nie będzie się dało go wykupić.
Dodatkowo była zeznaje że „włożyła” do remontu wynajmowanego mieszkania pewną sumę pieniędzy i żąda ich zwrotu co nie jest prawdą. Brat wprowadzając się do niego zastał totalną ruinę, podłogi drewniane i okna wypadające. Ma faktury na siebie na nowe okna i inne materiały potrzebne do przeprowadzonego remontu.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam

bella91

Re: Podział majątku bez intercyzy

Postautor: bella91 » 22 cze 2015, o 12:40

W takiej sytuacji moze pomóc tylko radca prawny. Samodzielne działania nie są raczej dobrym pomysłem. Nie mając intercyzy praktycznie oboje macie równe prawa do majątku i nic tego nie zmieni. Dlatego o intercyzie powinno się myśleć zawsze bez względu na to jak bardzo się kogoś kocha. Przynajmniej takie jest moje zdanie. Teraz za dużo raczej nie wskórasz. Pozostaje tak jak wcześniej pisałam zgłoszenie się do prawnika i zasięgnięcie porady. Z tego co wiem jest szansa na zdobycie większości majątku ale musiałabyś zgłosić się do Pani Magdaleny Chróścielewskiej. Ona ma spore doświadczenie w tego typu sprawach i powinna znaleźć prawny sposób byś wyszła z tego jak najmniej poszkodowana.
Ostatnio zmieniony 9 lip 2015, o 13:38 przez bella91, łącznie zmieniany 1 raz.

tetrusaa

Re: Podział majątku bez intercyzy

Postautor: tetrusaa » 5 lut 2019, o 10:08

Cześć Wam. Zwracam się do Was z dość istotnym w tym momencie dla mnie pytaniem. Mianowicie, czy na terenie Katowic jesteście w stanie wskazać jakiegoś rzetelnego rzeczoznawcę? Ja w necie trafiłem np. na tę ofertę http://rzeczoznawca24.pl i zastanawiam się czy jest ona warta uwagi... Co o tym sądzicie? Z góry wielkie dzięki za wszelkie sugestie. Co też jest dla mnie bardzo istotne, tę ofertę dość często polecali moi znajomi z obszaru Katowic i województwa śląskiego... Myślicie zatem, że rzeczywiście jest ona warta uwagi? Z góry wielkie dzięki za porady oraz sugestie ;)
Każdy człowiek na tej ziemi ma jakiś dar. U jednych objawia się on w sposób naturalny, inni muszą pracować, by go odnaleźć.