problem ze sprostowaniem świadectwa pracy

anka05

problem ze sprostowaniem świadectwa pracy

Postautor: anka05 » 23 lut 2014, o 12:01

Dzień dobry od 04.04.2012 do 03-04-2013 miałam umowę na czas określony ( w czasie tej umowy urodziłam synka i byłam na macierzyńskim do lutego 2013 r ) i wróciłam do pracy po tym okresie- dostałam umowę tez na czas określony od 04-04-2013 tylko do 31-05-2013 r ze względu na to, że pracodawca sprzedał sklep komuś innemu.W trakcie tej nowej umowy jakoś dwa tygodnie przed jej rozwiązaniem powiedziałam im ustnie,że jestem w ciąży bliźniaczej w 4-5 miesiącu .Dopiero jak poszłam po świadectwo pracy to pracodawcy przypomniało się,że muszę im dostarczyć zaświadczenie lekarskie ,a że mój lekarz przyjmuje tylko w piątki i soboty-to to był najszybszy termin wystawienia tego zaświadczenia(czyli otrzymali je dnia 07.06.2013r).31 maja dostałam świadectwo pracy i w punkcie 3 pisało : stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania art.30 par 1 pkt 4 K.P(z upływem czasu,na który była zawarta umowa) i z tym świadectwem poszłam do Urzędu Pracy się zarejestrować , niestety nie zarejestrowali mnie tylko polecili iść jeszcze raz do pracodawcy żeby zmienił świadectwo pracy na likwidacje sklepu i zaniosła to świadectwo i od razu L4 do ZUS-u,że dzięki temu dostane po urodzeniu wszystkie świadczenia.Tak też zrobiłam.Pracodawca po zastanowieniu się ze swoją księgową zmienił świadectwo pracy na art.41 par 1K.P.(likwidacja sklepu) , z tym świadectwem poszłam do ZUS-u i pani je przyjęła ( do tego dołączyłam L4).Od tego czasu co jakis czas zanosiłam chorobowe,które miałam wystawione do dnia 08-08-2013 ( lecz musiało skończyć się wcześniej bo dnia 07.08 dzieci zmarły).Został mi przyznany zasiłek macierzyński od 7 sierpnia do 1 października.W między czasie złożyłam wniosek o zasiłek pogrzebowy lecz odmówiono mi (w decyzji napisali,że w dniu śmierci dzieci nie podlegałam ubezpieczeniu rentowemu ), więc złożyłam odwołanie.W trakcie postępowania sądowego wyszło,że nienależnie pobrałam świadczenia i mój były pracodawca ma je zwrócić do ZUS-u.W uzasadnieniu podali,że ''z danych zawartych w kompleksowym systemie infomratycznym ZUS wynika,że nie zlikwidowała Pani działalności gospodarczej na co wskazuje brak dokumentu wyrejestrowującego z ubezpieczeń oraz fakt,że nadal składa Pani dokumenty rozliczeniowe za siebie jako prowadząca działalność gospodarczą.Zatem w odniesieniu do Pani ,,anka05" art.41par1 kodeksu pracy nie powinien mieć zastosowania.W związku z powyższym Pani ,,anka05" nie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dzieci po ustaniu ubezpieczenia chorobowego w związku z likwidacją,zatem wypłacony zasiłek jest nienależnie pobranym."Po jakimś czasie otrzymałam list z ZUS-u,że moja była pracodawczyni zapłaciła tą należność.Wystosowałam wniosek do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy(anulowanie poprzedniego i wystawienie prawidłowego) i w odpowiedzi na mój wniosek dostałam list,w którym pisze :,,W odpowiedzi na Pani wniosek o sprostowanie świadectwa pracy z dnia 05.02.2014 uprzejmnie informuję co następuje.Odmawiam sprostowania świadectwa pracy wydanego Pani po ustaniu stosunku pracy z niżej podanych przyczyn
Umowa o pracę była zawarta na czas określony tj. do dnia 31.05.2013r. i ulegała rozwiązaniu z powyższą datą z powodu upływu czasu na który została zawarta.Dodatkowo z datą kończącą Pani pracę uległ likwidacji sklep w którym była Pani zatrudniona a więc słusznie w świadectwie pracy podano przyczynę-likwidacja zakładu.Odmowa zmiany okresu zatrudnienia określonego w świadectwie pracy z dnia 31.05.2013 na dzień 07.08.2013 nie ma żadnego uzasadnienia.Przedłożone zaświadczenie lekarskie stwierdzające 5-ty miesiąc ciąży zostało wystawione przez lekarza w dniu 07.06.2013r. a wiec po ustaniu stosunku pracy.W dniu 7.06.2013r nie była już Pani pracownikiem mojego zakładu stad nie ma możliwości korekty świadectwa pracy i poświadczenia nie prawdy."Przed otrzymaniem tego listu(parę godzin przed tym) byłam na rozmowie z nimi i wychodzi na to,że oni się opierają tylko na dacie 07.06.2013r,która widnieje na zaświadczeniu lekarskim i prawnik każe im się jej trzymać bo dzięki niej wynika,że tego dnia nie byłam ich pracownica i nie mieli obowiązku niczego robić.A świadectwo pracy zmienią tylko po formalnym nakazie.Wyszło jeszcze,że to ja jestem wszystkiemu winna,bo kazałam im zmieniać te świadectwo(bo tak kazał ZUS).Co mogę w tej sytuacji zrobić?Czy po wystosowaniu pozwu do Sądu o sprostowanie świadectwa pracy mam jakieś szanse?Niedługo tez mam kolejna rozprawę o zasiłek pogrzebowy i na co mogę się jeszcze powołać?

eprawopracy.com

Re: problem ze sprostowaniem świadectwa pracy

Postautor: eprawopracy.com » 26 lut 2014, o 00:59

umowa powinna być przedłużona 0 była Pani w ciąży, a pracodawca nie uległ likwidacji na co wskazał ZUS. Może Pani wystąpić z wnioskiem o sprostowanie - pytanie tylko czy nie jest już za późno - termin to 7 dni. Można pisać o przywrócenie terminu, ale wynik niewiadomy. Na temat ochrony stosunku pracy kobiet w ciąży polecam artykuł: http://www.eprawopracy.com/rodzicielstw ... kiego.html

Kaptan

Re: problem ze sprostowaniem świadectwa pracy

Postautor: Kaptan » 18 mar 2019, o 23:15

Z zusem nie ma żartów.. ja się już odwoływałem raz i dopiero pomoc prawnika pozwoliła rozwiązać sprawę. Skąd jesteś? Ja mieszkam w Katowicach i pomagł mi: http://adwokat-dratwa.pl/