umowa o pracę - stawka godzinowa a płaca minimalna

mspider86

umowa o pracę - stawka godzinowa a płaca minimalna

Postautor: mspider86 » 26 sty 2014, o 17:07

Od dwóch tygodni pracuję w pewnej firmie. Podpisałem umowę o pracę na pełny etat ze stawką godzinową. Odnośnie wysokości wynagrodzenia za pracę, poczytałem trochę w internecie i okazuje się, że jest przepis, że nawet przy stawce godzinowej pracodawca nie może zapłacić za miesiąc mniej, niż płaca minimalna czyli 1680zł brutto. Wobec tego jak ten przepis ma się do mojej umowy? W umowie zawarte następujące punkty:

- Wymiar czasu pracy: pełny etat
- Wynagrodzenie zasadnicze brutto: 6,50zł/godz.
- Dodatki do wynagrodzenia zasadniczego, w wysokości i na zasadach określonych w przepisach prawa pracy obowiązujących u Pracodawcy ujętych w regulaminie wynagradzania

Jeśli dla przykładu za miesiąc luty miałbym dostać 1680zł brutto to za godzinę wychodzi 10,50zł brutto. Czy wlicza się do tej stawki też dodatki do wynagrodzenia zasadniczego? Nie mówię tu o nadgodzinach ale wiem, że jest w firmie dodatek stanowiskowy do każdej przepracowanej godziny, przy czym zależnie od zajmowanego stanowiska waha się od 2,75zł/godz. do chyba 8zł/godz. Czy umowa może być sformułowana w ten sposób?

jaga

Re: umowa o pracę - stawka godzinowa a płaca minimalna

Postautor: jaga » 26 sty 2014, o 17:51

Pierwsza praca?

mspider86

Postautor: mspider86 » 26 sty 2014, o 18:54

To nie jest moja pierwsza praca, ale pierwsza ze stawką godzinową. A więc jak to jest w rzeczywistości?

jaga

Postautor: jaga » 26 sty 2014, o 19:40

Moim zdaniem jest to obchodzenie przepisów- niestety jest to zgodne z obowiązującym prawem.
Przy tak określonej stawce praca np w godzinach nadliczbowych jest mało korzystna.
Przy 6,5 i przy przepracowaniu 168h daje 1092zł- min jest 1680 dlatego przy tak skonstruowanej umowie nagrody, premie czy dodatki wliczają się do płacy minimalnej, i jak jeszcze braknie do 1680 brutto to wówczas pracodawca jest zobowiązany wypłacić dodatek wyrównawczy do kwoty 1680 zł brutto, czyli minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Do płacy min. nie wliczamy
nagrody jubileuszowej
odprawy pieniężnej w związku z przejściem na emeryturę albo rentę z tytułu niezdolności do pracy
wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych

eprawopracy.com

Postautor: eprawopracy.com » 30 sty 2014, o 23:54

Proszę zapoznać się także z artykułem nt. minimalnego wynagrodzenia za pracę: http://www.eprawopracy.com/wynagrodzeni ... -prac.html

golem

Postautor: golem » 4 wrz 2018, o 12:37

Jeśli chcecie się dowiedzieć co nieco o stawkach godzinowych odsyłam do fajnego artykułu http://www.roedl.net/pl/pl/warto_wiedziec/prawo_pracy_i_ubezpieczenia_spoleczne/nowe_przepisy_regulujace_minimalna_stawke_godzinowa.html

reniamikula

Postautor: reniamikula » 6 wrz 2018, o 14:53

W przypadku umowy zlecenie stawka minimalna do 11 z groszami na rękę, czyli ponad 13 zł brutto. Jeżeli chodzi o umowę o pracę, to orientuje się, że jeszcze mniej.