Grafik pracy, czas pracy

Rozalia125.

Grafik pracy, czas pracy

Postautor: Rozalia125. » 5 kwie 2019, o 17:46

Dzień dobry.
Od jakiegoś czasu pracuję w firmie X. Początkowo była to tzw. umowa śmieciowa, od około 4 miesięcy jestem zatrudniona na 1/4 etatu, w równoważnym systemie czasu pracy. Początek tygodnia według grafiku zaczyna się (dajmy na to) środa. Zdarza się, że grafik na kolejny tydzień dostaję dwa lub trzy dni wcześniej (czyli np poniedziałek). Dodatkowo zdarza się, że mam dosyć mały odstęp między jedną a drugą zmianą (np pierwsza zmiana poniedziałek do godziny 00, a kolejna zmiana wtorek od 10).
Godziny pracy obliczane są na podstawie logowań do systemu, za pomocą specjalnych kart. Ponieważ kierownictwo wyżej chce ciąć koszty to mimo zmiany w grafiku np 11:00-20:00 zwalniają osoby wcześniej - np zamiast o 20:00 wylogowanie z systemu jest o 14:30. Czyli w systemie byłam krócej i zamiast za 9 godzin dostanę pieniądze za 3,5.
Kolejna sprawą jest ustalanie grafiku. Odbywa się poprzez specjalną aplikację (lub w przypadku awarii sms / specjalna kartka w pokoju pracowniczym). Można określić czy cały dzień na pracę pasuje, czy "odpada" dany dzień lub np od której / do której można pracować. Niejednokrotnie bywa to nieprzestrzegane.
Dodatkowo bywało tak, że przy brakach pracowników w innej placówce i braku chętnych osób z naszej placówki, (które są chętne wesprzeć ową placówkę) kierownictwo oznajmiało - albo ktoś się zgłosi, albo sami wybierzemy. Dodatkowo jeśli dostaniemy taką zmianę to jak się tam dostaniemy i czy zapłacimy za to jest zawsze przemilczane.

Czy kierownictwo może tak późno dawać nam grafik? Czy tak małe odstępy czasu między zmianami mogą mieć miejsce? Czy mimo grafiku mogą obcinać nam godziny? Czy mimo przypisania do placówki x mogą zmusić nas do udania się do placówki y i nie oddać nam zwrotu za koszty transportu?