Problem z rozliczaniem czasu pracy

Natal
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2019, o 23:36

Problem z rozliczaniem czasu pracy

Postautor: Natal » 17 mar 2019, o 23:39

Witam,
Mam kilka pytań w kwestii rozliczania oraz organizowania czasu pracy.
Pracuje w sieci aptek. Apteka w której pracuje jest czynna od poniedziałku do piątku od 8-20 w soboty od 8-18. Przychodząc do pracy, oraz opuszczając aptekę swoją obecność i wyjście muszę zarejestrować, „podbijając się” identyfikatorem w programie Rejestracji Czasu pracy OHR. Pracuje w systemie równoważnego czasu pracy, w 3 miesięcznym okresie rozliczeniowym. Grafik jest zwykle układany na 1 miesiąc.
Zgodnie z Kodeksem Pracy, podczas tworzenia takiego grafiku należy pamiętać o zachowaniu doby pracowniczej i nieprzerwanego odpoczynku pomiędzy kolejnymi dniami pracy, który wynosi co najmniej 11 godzin itd.
Przy tworzeniu takiego grafiku, zgodnie z Kodeksem Pracy, w zasadzie nie ma możliwości aby pracownik, który wg grafiku ma na zmianę popołudniową mógł przyjść do pracy następnego dnia na zmianę poranną. Zmiana poranna trwa zwykle od 7:45-15:45 a popołudniowa od 12:30-20:30. Zgodnie z KP taki pracownik od 7:45-12:30 łamię dobę pracowniczą i z tego tytułu pracodawca musi mu zapłacić za pracę w godzinach nadliczbowych.
Taki sposób rozliczania czasu pracy jest szalenie nieelastyczny z naszego –pracowników- punktu widzenia. W przypadku konieczność zamienienia się zmianami (np. w celu wyjścia do lekarza, urzędu,…) dostajemy upomnienia ze strony przełożonego za niepotrzebne generowanie „nadgodzin”, tj. ponowną pracę w dobie pracowniczej. Czy istnieje możliwość obejścia tego problemu zgodnie z KP na wniosek pracowników?. W zakładzie wolelibyśmy mieć bardziej „elastyczny” grafik. Zarówno kierownik jak i pracownicy pozbyliby się wątpliwej przyjemności tłumaczenia Regionalnemu nie narażając w żaden sposób pracodawcy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości