Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

lapiduh
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2011, o 16:50

Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: lapiduh » 21 mar 2011, o 16:55

Witam.

Mój były pracodawca nie przeprowadził dla mnie szkolenia BHP, ani nie skierował mnie na badania lekarskie (dowód: protokół pokontrolny PIP), w ciągu zatrudnienia u niego, miałem wypadek w drodze z pracy (08.10.2009), po którym poszedłem do lekarza (dowód: karta z wizyty lekarskiej) - stwierdzono zwichniecie nogi w stawie skokowym, miałem wtedy 26 lat.

Następnego dnia udałem się do pracodawcy celem złożenia druku L4, oraz po kartę z wypadku, której do dzisiaj nie dostałem, pomimo prawomocnego wyroku sądu pracy, w którym m.in. nakazuje on mojemu byłem pracodawcy cytuję: "nakazuje pozwanemu Markowi Z., aby sporządził i wydał powodowi (mi) kartę wypadku w drodze z pracy, któremu uległ 08.paździrnika 2009 r."

Wyrok uprawomocnił się 31.01.2011 r. W tamtym czasie nie miałem dodatkowego ubezpieczenia, poza tym podstawowym w pracy (umowa o pracę).

Pytanie 1: Jak zmusic pracodawcę, aby wydał mi kartę wypadku w drodze z pracy - czy dobrym kierunkiem jest PIP, czy może ZUS, czy może inaczej?

Pytanie 2: Czy w opisanej sytuacji, mogę dochodzić od byłego pracodawcy odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu lub innego (brak szkolenia BHP i wypadek w drodze z pracy)?

Pytanie 3: Jeśli przysługuje mi odzszkodowanie, to ile orientacyjnie mogę żądać za zwichniecie nogi, tak żeby nie żądać zbyt wiele?

Pytanie 4: Jeśli przysługuje mi odzszkodowanie, to jaka jest procedura dochodzenia tego roszczenia?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.

Kasiek
Posty: 796
Rejestracja: 14 lut 2011, o 12:40

Re: Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: Kasiek » 22 mar 2011, o 16:11

Szkolenie BHP dotyczy higieny pracy, a nie drogi do niej ;) Aczkolwiek powinno być przeprowadzone, podobnie badania lekarskie. Myślę, że jedyną drogą jest właśnie PIP, ewentualnie pozew cywilny. Niestety nie wiem czy poza standardowym odszkodowaniem za wypadek przysługuje jakieś dodatkowe..

Latebrtis
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2015, o 10:58

Re: Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: Latebrtis » 20 lut 2015, o 11:02

Zacząłbym od uzyskania od pracodawcy protokołu powypadkowego. Co do szkolenia to jeżeli go nie było to oczywiście błędem było podpisanie, że je odbyłeś. Jeżeli zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy oprócz 100% zasiłku w grę wchodzić będzie ewentualnie jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Co do odszkodowania od pracodawcy - zakładając, że wypadek był z jego a nie Twojej winy - to jest możliwe jego dochodzenie przed Sądem, ale znacznie zmniejszyły się Twoje szanse gdy podpisałeś lewe szkolenie. Jeżeli byłeś dodatkowo ubezpieczony to oczywiście możesz liczyć na odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Dodatkowo powiem że BHP jest ważne i każdy pracodawca jest zobowiązany do jego przeprowadzenia sam korzystam z usług Firma BHP - BHPEX Zielona Góra , śmiało mogę polecić tą firmę. I mam nadzieję że wypadki więcej nie będą się zdarzały jak u mnie pozdrawiam.

sylkaka
Posty: 81
Rejestracja: 19 sty 2015, o 08:41

Re: Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: sylkaka » 25 mar 2015, o 09:21

zglos sprawe do PIP
ZANIM ZACZNIEMY WALCZYĆ Z PRACODAWCA ZASTANÓWMY SIĘ CZY NA PRAWDE WARTO...OD WIELU LAT STAJE POMIEDZY MLOTEM A KOWADŁEM PRACUJĄC W KADRACH. w OBECNYCH CZASACH NAPRAWDE PÓJSCIE NA UDRY Z PRACODAWCA JEST BEZ CELOWE

AliRaza08
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2015, o 14:02

Re: Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: AliRaza08 » 28 mar 2015, o 14:07

Co do odszkodowania od pracodawcy - zakładając, że wypadek był z jego a nie Twojej winy - to jest możliwe jego dochodzenie przed Sądem, ale znacznie zmniejszyły się Twoje szanse gdy podpisałeś lewe szkolenie.
Get free demos for ccna syllabus exam and mcts exam with testking ielts exam guaranteed success. Our coloradocollege.edu best quality prepares you well before appearing in the final exams.

Ewania
Posty: 3
Rejestracja: 2 mar 2014, o 14:18

Re: Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: Ewania » 2 kwie 2015, o 23:42

Niestety, odpowiedzi poprzedników są w większości niepoprawne
1. Z tytułu wypadków w drodze do/z pracy, w przeciwienstwie do wypadków PRZY pracy, nie przysługują żadne odszkodowania z ubezpieczenia społecznego . Tylko zwolnienie lekarskie jest płacone w wysokosci 100% podstawy wymiaru.
2. Pracodawca NIE PONOSI zadnej odpowiedzialnosci cywilnej z tytułu zdarzen, ktore mialy miejsce w drodze do/z pracy (bo nie ma na nie zadnego wplywu, także na warunki na tej drodze), tak więc skarga na drodze cywilnej też nie ma sensu.
3. Przy wypadku W DRODZE nie sporządza się Protokołu lecz Kartę wypadku.
4. Racja, że trzeba zglosic sprawę do PIP. PIP zmusi pracodawcę do sporządzenia Karty wypadku i do wypłaty 100% wynagrodzenia chorobowego za czas zwolnienia (do 33 dni zwolnienia - później-zasiłek chorobowy z ZUS, też 100%)
5. Niezaleznie od powyzszego - szkolenia bhp i badania profilaktyczne musisz miec i tutaj wina pracodawcy jest bezsporna, choc w zaden sposob nie mozna powiazac tego z wypadkiem W DRODZE do/z pracy i na pewno nie moze to byc podstawą Twojego roszczenia finansowego wobec pracodawcy.

czekoladowy15
Posty: 71
Rejestracja: 2 kwie 2015, o 06:04

Re: Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: czekoladowy15 » 7 maja 2015, o 09:18

Jest jeszcze szansa, aby coś z tym zrobić, jednak obawiam się, że bez dobrego prawnika nic z tego nie wyjdzie. Mi kiedyś pomógł Mecenas Sangowski. Kancelaria Rafała Sangowskiego zajmuje się przede wszystkim odszkodowaniami i sprawami ubezpieczeń. To bardzo rzetelny człowiek. Spróbuj się z nim skontaktować, jestem pewien, że coś razem uradzicie. Powodzenia!

kasiama
Posty: 301
Rejestracja: 1 cze 2015, o 13:47

Re: Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: kasiama » 23 cze 2015, o 14:37

Pan Mecenas Sangowski zajmował się moją sprawą właśnie o odszkodowanie, na dodatek jego specjalizacją jest też prawo pracy; jest to więc idealne połączenie. Pan Mecenas jest bardzo rzetelnym człowiekiem. Polecam kontakt z nim.

enkaer
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2015, o 12:36

Re: Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: enkaer » 24 cze 2015, o 12:41

No koledzy z góry - słaba reklama. Dowiedzcie się czegoś o marketingu.

kurczak23
Posty: 1
Rejestracja: 8 sie 2016, o 12:14

Re: Brak szkolenia BHP a późniejszy wypadek w drodze z pracy

Postautor: kurczak23 » 8 sie 2016, o 12:27

Przed każdą pracą powinno odbyć się szkolenie bhp, niezależnie od charakteru pracy. Według mnie wypadek w drodze do pracy nie ma związku ze szkoleniem bhp, bo działo się to poza zakładem pracy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości