Odpowiedzialność finansowa a nieumyślny błąd pracownika.

MateuszMatek

Odpowiedzialność finansowa a nieumyślny błąd pracownika.

Postautor: MateuszMatek » 11 sie 2018, o 19:56

Witajcie,

Pracuje w Banku na poniżej określonych zasadach:
- umowa na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności zastępowanej osoby - od 3 kwietnia 2018 r.
- stanowisko: aplikant ds. sprzedaży usług bankowych;
- na umowie nie ma zakresu obowiązków;
- podpisałem jakąś umowę o odpowiedzialności materialnej - nie dostałem kopii, a wręcz zmuszono mnie do podpisu bez zapoznania się z nią.

Zostałem posadzony na kasie w dużej placówce, ostatni tydzień pracowałem sam na kasie bez jakiejkolwiek pomocy po 9 godzin dziennie - od otwarcia o 8:30 do zamknięcia do 17:30 (2 osoby ze stanowisk kasowych były na urlopach, a jedna odpowiedziała, że nie dotyka kasy i mam radzić sobie sam bo ona musi wyrobić plany po swoim urlopie). W piątek miałem 20.000 zł niedoboru na swojej kasetce. Żaden z obdzwonionych klientów nie przyznał się do mojego błędy bądź kradzieży ww. sumy.

Tutaj pojawia się moje pytanie:

- Czy będę musiał oddać z własnej kieszeni 20.000 zł, czy na moją korzyść działa kodeks pracy i zapis i nieumyślnej winie pracownika (tutaj pociągnięcie mnie do odpowiedzialności w wysokości 3 miesięcznych pensji w wysokości pensji otrzymywanej w dniu popełnienia błędy)?
- Czy praca ponad podstawowy wymiar czasu pracy również jest elementem działającym na moją korzyść i to, że siedziałem sam, chociaż mógł na kasie usiąść również inny pracownik?

Bardzo Was proszę o profesjonalną pomoc, bo pomimo, że jestem facetem, który już duży przeszedł i pracował dniami i nocami, żeby zapłacić za studia zaoczne i dostać lepszą pracę - mam ochotę płakać jak małe dziecko na samą myśl zapożyczania się na tak dużą kwotę.

Jeżeli trzeba będzie uzupełnić post o dodatkowe informacje to proszę o odpowiedź.