Umowa o dzieło i wezwanie do wyjaśnień W ZUS

Muppet86

Umowa o dzieło i wezwanie do wyjaśnień W ZUS

Postautor: Muppet86 » 22 maja 2018, o 13:04

Witam Wszystkich. Potrzebuję porady w pewnej sprawie. W moim poprzednim miejscu zatrudnienia pracodawca uciekał się do takich sztuczek z zatrudnianymi pracownikami, że przez pierwsze 3 miesiące próbne dawał umowy o dzieło, których przedmiot dość znacznie odbiegał od rzeczywistych obowiązków pracownika. Po ukończeniu próbnego 3-miesięcznego okresu zwolniono mnie. Dziś, 3 tygodnie po wygaśnięciu umowy dostaję pismo z ZUS w którym zawiadamiają mnie o wszczętym postępowaniu dotyczącemu mojego zatrudnienia w tej firmie oraz, że z ustaleń przeprowadzonej kontroli wynika, że umowa ta nie nosi znamion "umowy o dzieło". Dołączono także ankietę dotyczącą warunków umowy. Następnie odbieram telefon od byłego szefa, który ma do mnie dwie sprawy: Po pierwsze okazało się nagle, że w wyniku źle wystawionej przeze mnie faktury, brakuje około 200 zł w kasie i druga sprawa - własnie to pismo z ZUS, które dostałem. Były pracodawca prosi żeby się wstrzymał z odpowiedzią do ZUS i zaprasza mnie do siedziby firmy, żebyśmy mogli załatwić sprawę z fakturą i wspólnie zastanowić się co napisać w odpowiedzi do ZUS.

Osobiście podejrzewam, że sytuacja z fakturą została zmyślona po to żeby nakłonić mnie do udzielenia ZUS przychylnej dla firmy odpowiedzi.

Proszę, opiszcie sprawę, jak to wygląda od strony prawnej. Co może grozić im z tytułu niewłaściwych warunków zatrudniania pracowników i czy coś grozi mnie. A także jaka jest moja pozycja względem tej sprawy z fakturą.Z góry dziękuję.

Vincenol

Re: Umowa o dzieło i wezwanie do wyjaśnień W ZUS

Postautor: Vincenol » 24 lip 2018, o 23:28

Wynajmij od razu prawnika.