Pozew o zaległe wynagrodzenie

rys0

Pozew o zaległe wynagrodzenie

Postautor: rys0 » 21 lut 2018, o 19:56

Witam
Mam następujący problem. Były pracodawca jest zaległy mi wynagrodzenie za prace. Historia wygląda następująca. Pracę w firmie XXXX Sp. z o.o. rozpocząłem w połowie 2016r. i pracowałem do końca lipca 2017r. (umowa o pracę, najpierw do końca 2016, a poźniej do końca 2017r.). Pracodawca nie zapłacił mi wynagrodzenia za czerwiec i lipiec 2017r. Później (tj. od początku sierpnia 2017r.) ten sam pracodawca "przerzucił mnie" (tzn. rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w firmie XXXX i zatrudnienie na umowę o pracę w drugiej firmie) do swojej drugiej spółki YYYY Sp. z o.o. obiecując, że wynagrodzenie będzie w najbliższym czasie i dając umowę o pracę do końca 2017r. W firmie YYYY Sp. z o.o. pracowałem do końca września 2017r. po czym wypowiedziałem umowę o pracę na podstawie art.55 par. 1 pkt. 1 KP, bo pracodawca znowu mi za te dwa miesiące nie zapłacił wynagrodzenia (otrzymałem od pracodawcy świadectwo pracy na którym widniało "rozwiązanie umowy przez pracownika art.55 par.1 ...."). Zgłosiłem sprawę do PIP, zostałem przesłuchany przez inspektora PIP po czym otrzymałem pismo z PIP, że Pan "Jan Kowalski" (który był w tych spółkach najpierw prezesem, później prokurentem, jeszcze później nikim, ale tak naprawdę to on był rzeczywistym szefem tych firm) jest znany PIP z naruszeń praw pracowniczych i w firmach związanych z "Janem Kowalskim" wydawano nakazy płatnicze. Inspektor PIP w piśmie poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury (Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową), a mi polecił złożyć pozew do sądu pracy.
Teraz moje pytanie. Czy mogę złożyć jeden pozew przeciwko dwóm spółkom, które tak naprawdę miały jednego właściciela? W firmie XXXX Sp. z o.o., która była zarejestrowana w Opolu pracę wykonywałem pod jej adresem natomiast pracę w firmie YYYY Sp. z o.o. która zarejestrowana była w Katowicach również wykonywałem w Opolu pod tym samym adresem co w firmie XXXX (dla mnie nie zmieniło się nic oprócz tego, że formalnie pracowałem w innej firmie, ale tak naprawdę robiłem dokładnie to samo w tym samym miejscu co wcześniej dla tego samego szefa). Czy mogę jako Pozwanego wpisać: "Jan Kowalski" zam. ul. ..........., właściciel: XXXX Sp. z o.o. ul. ... NIP....., YYYY Sp. z o.o. ul. .... NIP.... i złożyć ten pozew do sądu pracy w Opolu? Czy powinienem złożyć dwa osobne pozwy jeden przeciwko XXXX Sp. z o.o. a drugi przeciwko YYYY Sp. z .o.o.? Jeżeli dwa osobne pozwy to czy mogę obydwa skierować do sądu pracy w Opolu (bo tam faktycznie wykonywałem pracę dla obydwóch spółek) czy muszę kierować te pozwy jeden do sądu w Opolu a drugi w Katowicach?