um. zlecenie, nadmierna liczba godzin przepracowana, 6 miesięcy z rzędu po 260-312 miesiecznie

marek889

um. zlecenie, nadmierna liczba godzin przepracowana, 6 miesięcy z rzędu po 260-312 miesiecznie

Postautor: marek889 » 11 lut 2018, o 19:41

Witam,

W moim życiu podczas pracy zaistniała sytuacja kuriozalna. Mianowicie:
- pracowałem na umowie zlecenie
- pracowałem 6 miesięcy z rzędu po 250-312 godzin miesięcznie (średnio na oko jakieś 280godzin miesięcznie)
- pracowałem w zmianach 13 godzinowych (maksymalnie 13 godzin spędzone w pracy)
- ciągłość wymiaru godzinowego była mniej więcej taka (przykładowy grafik na tydzień): 12, 12, 13, 10, 10, 8, 8
- w miesiącu miałem max 2 dni wolnego, mogło się zdarzyć, że żadnego lub 1
- stawka godzinowa była niezmienna (taka sama w weekend, taka sama ponad wymiar 170h/m)
- agencja pracy 'Z' która mnie zatrudniała prowadziła kreatywną księgowość (płaciła stawkę godzinową za etat, nadgodziny wypłacone były w formie 'premi' - oszustwo księgowo-finansowe)
- wykonywałem pracę dla firmy polskiej 'X'; firma polska 'X' doskonale zdawała sobie sprawę z działań agencji pracy Z; jawna kooperacja w oszustwie
- obsługiwałem zagranicznego klienta (firmy), który świadczył usługi call center dużej, znanej w europie, prężnie działającej firmy Y
- firma Y miała pojęcie i wiedzę na temat ilości przepracowywanych prze ze mnie godzin
- wykonywana praca przypominała stosunek pracy charakteryzujący umowę o pracę (złamane prawo, gdyby taki stosunek udowodniono)
- w firmie pracowałem kolejne 6 miesięcy w wymiarze godzin160-220
- pracowałem w jednym stałym miejscu pod nadzorem supervisorów, szkoleniowców i kierownika

Mam wielką prośbę. Potrzebuję krótkiej opinii / analizy prawnej na temat:
- łamania polskiego prawa-pracy (niezgodności z prawem)
- łamania etyki prawa pracy
- potencjalnej możliwości w egzekwowaniu prawa
- środków jakie można podjąć aby wyegzekwować prawo.

Na zdrowy rozsądek dopuszczono do złamania prawa pracy, tego typu ilość godzin spędzona w pracy jest nieetyczna = potrzebuję opini prawnika w kontekście zasad prawa.

Bardzo Proszę.
Pozdrawia,
Marek