Druga ciąża na macierzyńskim a likwidacja zakładu pracy

mates855

Druga ciąża na macierzyńskim a likwidacja zakładu pracy

Postautor: mates855 » 31 sty 2015, o 12:24

Serdecznie witam,

29.05.2014 r. urodziłam córeczkę, obecnie jestem na rocznym macierzyńskim, rodzicielskim do 27.05.2015r. Wcześniej przez całą ciążę byłam na zwolnieniu L4. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony od września 2011 r. Od początku stycznia 2015r jestem w kolejnej ciąży, która również jest zagrożona i wymaga zwolnienia L4 (lekarz kazał leżeć i się oszczędzać).
Obecnie mój pracodawca jest w fazie likwidacji, która ciągnie się już od stycznia 2014 r. (problem z dostarczaniem zwolnień, i przekazywaniem ich do ZUS itd.).
Moje pytania i wątpliwości:
1. Czy mam w ogóle szansę na jakikolwiek zasiłek z tytułu L4 na ciążę i dalszego urlopu macierzyńskiego na II dziecko jeśli mój pracodawca jest w likwidacji ale nie wypowiedział mi jeszcze umowy o pracę, nie dostarczył świadectwa pracy?
2. Czy muszę powrócić na 1 dzień do pracy aby z powrotem iść na zwolnienie lekarskie ? (co jeśli wszystkie placówki pracodawcy zostały zamknięte i nie mam gdzie powrócić do pracy?)
3. Czy w tej sytuacji po skończonym macierzyńskim czyli 28.05.2015r zostaję bez żadnych świadczeń, czy zasiłek wypłaca ZUS?
4. Co jeśli pracodawca od jakiegoś czasu ok. 6 mc nie odprowadzał składek do ZUS?
5. Czy można zwolnienie L4 przesłać bezpośrednio do ZUS skoro teraz ZUS wypłaca mi zasiłek za macierzyński, rodzicielski a z pracodawcą nie ma kontaktu?
Proszę o pomoc.