niewypłacony zasiłek i niewłaściwy przychód w PIT-11 z PUP

Zodiac1
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2015, o 11:24

niewypłacony zasiłek i niewłaściwy przychód w PIT-11 z PUP

Postautor: Zodiac1 » 30 sty 2015, o 11:25

Witam serdecznie,

proszę o pomoc w poniższej sprawie:

Dnia 2.06.2014 zarejestrowałem się jako bezrobotny, przyznano mi prawo do zasiłku, zasiłek miałbyć przelewany na konto bankowe. Następny termin wizyty w urzędzie miałem wyznaczony na 04.07.2014. Na ten termin nie stawiłem się (wyjazd prywatny), nie miałem tzw. uzasadnionej przyczyny a moja nieobecność miała być większa niż 10 dni (wróciłem na koniec sierpnia). W związku z tym liczyłem się z tym, że z dniem 4.07.2014 utracę status bezrobotnego, prawo do zasiłku i w ogóle o tym całym PUP beztrosko zapomniałem:) po powrocie nie rejestrowałem się ponownie.

Wczoraj otrzymałem pocztą PIT-11 za 2014 r. z mojego PUP a na nim kwota przychodu rzędu kilkuset zł (nie otrzymałem od PUP takiej kwoty). Przeszukując bilingi bankowe doszukałem się jednego przelewu z PUP na kwotę kilkudziesięciu zł.

Dziś poszedłem do PUP wyjaśnić tą sprawę jednocześnie zastanawiając się skąd te kilkadziesiąt zł. Okazało się że oczywiście od 4.07.2014 utraciłem status bezrobotnego a te przelane pieniądze to część (za 3 dni) zasiłku za lipiec. Tu zaraz pojawiło się moje drugie pytanie do Kierownika dlaczego nie otrzymałem zasiłku za 29 dni czerwca? Kwota z PIT była sumą zasiłku za czerwiec i 3 dni lipca, tylko że ja zasiłku za czerwiec nie otrzymałem i jeszcze mam od tego podatek odprowadzać.

Rozmowa była długa i burzliwa. Ale chciałbym prosić o poradę w trzech kwestiach (na poniedziałek jestem umówiony jeszcze raz z Kierownik PUP):

1. Poinformowano mnie, że na podstawie art.76 ust. 3a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy roszczenie do mojego należnego a niepobranego (co miałem pobierać jak miałbyć przelew!) świadczenia przedawniło się po 6 mies. czyli 4.01.2015 i nic się nie da z tym zrobić -czy faktycznie?

2. wg PUP nie podpisałem, a jest to konieczne wymagane do wypłaty zasiłku, oświadczenie o braku uzyskania przychodu w miesiącu poprzednim. W art. 75 ust. 6 tej samej ustawy jest, że trzeba złożyć takie oświadczenie jeśli się przychód uzyskało. Poza tym za lipiec również nie składałem żadnego oświadczenia a jednak zasiłek otrzymałem. Kierownik nie potrafił wskazać podstawy prawnej wg. której muszę złożyć papierek, że nie otrzymałem przychodu - jak stwierdził to tak wynika u nich z praktyki. Jest taki dokument niezbędny?

3. Jeżeli nawet się okaże, że nie dostanę zasiłku za czerwiec to oczekuję chociaż korekty PIT-11, żeby nie płacić podatku od czegoś czego nie dostałem. I tu też się zdziwiłem, bo PUP twierdzi że PITa nie skorygują, bo zasada jest taka (też nie wskazano podstawy prawnej), że jeśli świadczenie jest należne a się go nie odebrało to i tak muszę odprowadzić od niego podatek. Prawda to?

Nie mogę się pogodzić z podejściem czy twierdzeniem, że ja zasiłku nie odebrałem chociaż był mi należny, bo w przypadku przelewu nie musiałem tak naprawdę kiwnąć palcem, żeby go mieć, po prostu czekałem na przelew od PUP. Co innego rozumiem jeśli miałby odbierać gotówkę i po nią nie przychodził. Aha, przy pierwszej rozmowie z urzędnikiem powiedziano mi że przelew do mnie poszedł, przy drugiej z kierownikiem już usłyszałem, że poprzednia osoba się pomyliła, zasiłek za czerwiec nie był mi przelewany. Wzbudza to dodatkowe podejrzenia.

Przepraszam, że aż tyle znaków potrzebowałem aby sprawę opisać, starałem się to zrobić jak najkrócej. Bardzo proszę o pomoc czy radę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości