Porzucenie pracy - pracodawca żada odszkodowania

Milando

Porzucenie pracy - pracodawca żada odszkodowania

Postautor: Milando » 22 wrz 2014, o 16:44

Witam
Mój brat pracował w firmie X miał możliwość wyjazdy do innej pracy na lepszych warunkach lecz od "zaraz" w pracy nie wyrażono zgody na rozwiązanie za porozumieniem tylko wypowiedzenie 2 tygodniowe brat złożył wypowiedzenie i następnego dnia wyjechał zagranice do pracy. Firma rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia w dniu 10.05.2011r, w dniu dzisiejszym a upłynęło już 3 lata i 4 miesiące, otrzymujemy list o wezwaniu do zapłaty a dokładnie cyt. " wzywam Pana do dobrowolnej zapłaty kwoty 1838 PLN (wspomnę że wynagrodzenie podstawowe wynosiło na poziomie 1400 PLN) tytułem odszkodowanie za niewykonanie obowiązków pracowniczych na skutek porzucenia pracy-co spowodowało rozwiązanie umowy o prace w trybie natychmiastowym z winy pracownika i konieczności powierzenia wykonania porzuconej pracy innym pracownikom za dodatkowym dla nich wynagrodzeniem (ze szkodą dla pracodawcy). Podstawa prawna roszczenia stanowi art. 114 KP"
Moje pytania są następujące.
1. Do jakiego czasu może pracodawca żądać odszkodowania gdzie w obecnej sytuacji okres przekracza aż 3 lata i 4 miesiące?
2. Czy na podstawie takich przesłanek może pracodawca zadać odszkodowania?

AnetaZaleska-Adwokat
Kontaktowanie:

Re: Porzucenie pracy - pracodawca żada odszkodowania

Postautor: AnetaZaleska-Adwokat » 23 wrz 2014, o 12:16

Niestety, w mojej ocenie, w sytuacji opisanej przez Panią pracodawca ma prawo domagać się od byłego pracownika odszkodowania, jeżeli ten na skutek niewykonywania przez niego obowiązków pracowniczych doszło do wyrządzenia pracodawcy szkody. Pracodawca musi jednak wykazać zaistnienie przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej tj. niewykonywania lub nienależytego wykonywania przez pracownika jego obowiązków pracowniczych, szkody oraz związku przyczynowego pomiędzy zachowaniem pracownika w szkodą pracodawcy. Dobra wiadomość jest jednak taka, iż roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, ulegają przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Istnieje więc duża szansa, iż roszczenie jest przedawnione. Pozdrawiam, Aneta Zaleska - Adwokat, aneta.zaleska@zwlegal.pl, tel. 695 741 301, www.zwlegal.pl
Adwokat Aneta Zaleska - 695 741 130
www.zwlegal.pl

eprawopracy.com

Postautor: eprawopracy.com » 2 paź 2014, o 22:42

Roszczenie uległo przedawnieniu

tomasz.m

Postautor: tomasz.m » 31 lip 2015, o 21:56

Mógł żądać odszkodowania, ale tak jak napisali poprzednicy, sprawa uległa przedawnieniu.

jaziutek

Postautor: jaziutek » 16 sie 2015, o 18:48

AnetaZaleska-Adwokat pisze:Niestety, w mojej ocenie, w sytuacji opisanej przez Panią pracodawca ma prawo domagać się od byłego pracownika odszkodowania
Kotlet odgrzany, lecz pytanie aktualne.
A na jakiej podstawie (Pani adwokat) pracodawca może żądać odszkodowania?. Kodeks Pracy jasno określa kiedy należy się odszkodowanie

Jerzy1345

Postautor: Jerzy1345 » 17 wrz 2015, o 13:53

Witam
Mój brat pracował w firmie X miał możliwość wyjazdy do innej pracy na lepszych warunkach lecz od "zaraz" w pracy nie wyrażono zgody na rozwiązanie za porozumieniem tylko wypowiedzenie 2 tygodniowe brat złożył wypowiedzenie i następnego dnia wyjechał zagranice do pracy. Firma rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia w dniu 10.05.2011r, w dniu dzisiejszym a upłynęło już 3 lata i 4 miesiące, otrzymujemy list o wezwaniu do zapłaty a dokładnie cyt. " wzywam Pana do dobrowolnej zapłaty kwoty 1838 PLN (wspomnę że wynagrodzenie podstawowe wynosiło na poziomie 1400 PLN) Projekty domów Katowice tytułem odszkodowanie za niewykonanie obowiązków pracowniczych na skutek porzucenia pracy-co spowodowało rozwiązanie umowy o http://katowice-projekty.pl/projekty-z- ... dowym.html prace w trybie natychmiastowym z winy pracownika i konieczności powierzenia wykonania porzuconej pracy innym pracownikom za dodatkowym dla nich wynagrodzeniem (ze szkodą dla pracodawcy). Podstawa prawna roszczenia stanowi art. 114 KP"
Moje pytania są następujące.
1. Do jakiego czasu może pracodawca żądać odszkodowania gdzie w obecnej sytuacji okres przekracza aż 3 lata i 4 miesiące?
2. Czy na podstawie takich przesłanek może pracodawca zadać odszkodowania?

adwodszk
Kontaktowanie:

Postautor: adwodszk » 1 paź 2015, o 15:11

Pracodawca w wyniku sytuacji poniósł stratę, więc może żądać odszkodowania. Jeśli się nie mylę o odszkodowanie można się starać przez 10 lat od pierwotnej daty. O szczegóły warto jednak dopytać adwokata.

frunfun

Postautor: frunfun » 5 paź 2015, o 11:36

Ja mam ochotę trzy razy dziennie porzucić swoją pracę.

wypadekprzypracy
Kontaktowanie:

Postautor: wypadekprzypracy » 10 lut 2016, o 16:31

Czasem warto zmienić coś w swoim życiu.