urlop macierzyński, wypoczynkowy, wychowawczy

shiranka

urlop macierzyński, wypoczynkowy, wychowawczy

Postautor: shiranka » 12 sty 2010, o 13:56

Witam, mam pytanie. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Od 28 lutego 2009 roku do 6 września włącznie przebywałam na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. Od 7 września przebywam na urlopie macierzyńskim, który planowo kończy się 24 stycznia. Przygotowałam już wniosek o dodatkowe 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego, zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, ale chciałabym jednocześnie złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy za 2009 i 2010 rok. oraz urlop wychowawczy. Stąd moje pytanie. czy mogę złożyć wniosek o 26 dni urlopu za 2009 rok i 26 dni za 2010 rok a po nim od razu rozpocząć urlop wychowawczy (do końca 2010 roku)?

Czy wysłanie wniosków do pracodawcy listem poleconym lub kurierem jest wystarczające czy powinnam otrzymać potwierdzenie otrzymania zgody na te urlopy? Niestety z tym mogę mieć problem, bowiem moja szefowa unika spotkania ze mną.

Z góry dziękuję za pomoc

wanda50plus

Re: urlop macierzyński, wypoczynkowy, wychowawczy

Postautor: wanda50plus » 12 sty 2010, o 17:29

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński proszę wysłać jak najszybciej listem poleconym priorytetowym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Do Pani pytania powrócę.

wanda50plus

Postautor: wanda50plus » 13 sty 2010, o 18:23

Na temat dodatkowego urlopu macierzyńskiego proszę przeczytać tutaj:http://www.prawnik-online.eu/porady/pracy/dodatkowy_urlop_macierzynski_2010.html
Proszę się nie zastanawiać, tylko wysyłać wniosek . Wniosek wysłany zbyt póżno spowoduje, ze nie dostanie Pani tego urlopu.

shiranka

Postautor: shiranka » 13 sty 2010, o 19:14

Wniiosek już wysłany z samego rana listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, wysłałam tez e-mail z załącznikiem (wniosek) i informacją, ze wysyłam go pocztą.

wanda50plus

Postautor: wanda50plus » 14 sty 2010, o 20:45

Bardzo dobrze Pani zrobiła. Do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia mąż może korzystać z urlopu ojcowskiego. Może złożyć wniosek do pracodawcy już teraz. Proszę przeczytać info na : http://www.prawnik-online.eu/porady/pra ... owski.html

Do Pani pytania będę powracać.

wanda50plus

Postautor: wanda50plus » 15 sty 2010, o 20:24

"Art. 186(7) określa: „Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika”.

We wniosku tym powinna być przede wszystkim zawarta informacja na jakiej części etatu zatrudniona chciałaby teraz pracować. Jeśli prośba o zmniejszenie wymiaru czasu pracy będzie wykraczała poza dozwoloną w przedstawionym wyżej przepisie jego wielkość, pracodawca musi się zgodzić na obniżenie czasu pracy do połowy etatu."

Żródło: http://www.biznes-firma.pl/Zmniejszenie ... 15026.html

monikaszproch

Postautor: monikaszproch » 23 lut 2010, o 23:23

jestem obecnie na urlopie wychowawczym chce podjąć prace za granica czy musze zrezygnować z wychowawczego? czy musze sie zwolnic u dotychczasowego pracodawcy?jak rozwiązac ta sprawe ?(dziecko zostaje pod opieka babci)

ciopas

Postautor: ciopas » 18 kwie 2018, o 01:11