KPIR, a dotacja z PUP

mada6
Posty: 1
Rejestracja: 1 gru 2012, o 18:24

KPIR, a dotacja z PUP

Postautor: mada6 » 1 gru 2012, o 18:28

Witam. Otrzymałam dotację na założenie firmy z PUP finansowane przez Unię - EFS program 6.2. rozliczam się na zasadach ogólnych nie jestem vatowcem. Poki co zysku nie mam płace tylko ZUS i mam zakupy z tej dotacji. Czy sprzęt zakupiony z dotacji (po rozpoczęciu działalności) wpisuję do KPIR, czy nie rejestruje go w ogóle? tzn np. aparat foto za 2 tys. wpisać do ewidencji wyposażenia i 13. kol KPIR, GPS-a za 700 zł do 13 kol. KPIR (wszystko z uwagami ze to dotacja) a laptopa za 4 tyś. wpisuję do EWŚ - ale amortyzacji z poszczególnych miesięcy nie wpisywać do KPIR? Jeśli to jest sprzęt kupiony na firmę to chyba muszę go wpisać ze jest. I wtedy na koniec roku podsumowując wpisać Przychód 0 zł, koszty 2700, dotacja 2700 i mi się wszystko wyzeruje? czy jak powinnam zrobić?

Kamil12
Posty: 2
Rejestracja: 10 lis 2012, o 12:54

Re: KPIR, a dotacja z PUP

Postautor: Kamil12 » 23 paź 2013, o 13:17

Zgodnie z art.23 ust.1 pkt. 45 ustawy o PIT nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów: odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a–22o ustawy o PIT, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne zakupywane w ramach dotacji w działaniu 6.2 POKL są dotowane w całości, dlatego też dotacja rozliczania jest poprzez przeniesienie na pozostałe przychody wartości stanowiącej równowartość amortyzacji nie stanowiącej kosztów uzyskania przychodów w danym okresie od środków zakupionych za dotację w ramach projektu. Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia środków trwałych zaliczamy do rozliczeń międzyokresowych przychodów (jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów własnych). Zakwalifikowane do rozliczeń międzyokresowych kwoty stopniowo zwiększają pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych sfinansowanych z tych źródeł. Jeżeli zatem zakup środka trwałego został sfinansowany w 100% dotacją, to do pozostałych przychodów operacyjnych zalicza się wartość odpisów amortyzacyjnych z danego okresu, która odpowiada udziałowi otrzymanej dotacji w wartości początkowej tego środka trwałego. Z tego względu rozliczenie dotacji w czasie jest uzasadnione (choć, jako przedsiębiorca rozliczający się za pomocą PKPIR nie podlegam bezpośrednio pod ustawę o rachunkowości), m.in. tym, że zgodnie z art. 22k ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz ogólnie wszystkich wartości niematerialnych i prawnych.
dofinansowanie z Urzędu Pracy - najnowsze informacje, wzory biznes planów, oraz doradztwo.

KrzysiekU
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2013, o 15:47
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Hej

Postautor: KrzysiekU » 25 paź 2013, o 19:10

Hej! Przeglądam to forum już od prawie roku ale jakoś nigdy wcześniej nie znalazłem chwili, żeby się zarejestrować... Tak czy inaczej w końcu stałem się częścią tej wspaniałej społeczności i choć nie jestem zbyt rozmowny postaram się od czasu do czasu udzielać.
Piłeś? Nie pisz! Piszesz? Nie Pij!

Piatko
Posty: 1
Rejestracja: 1 paź 2018, o 13:12

Re: KPIR, a dotacja z PUP

Postautor: Piatko » 1 paź 2018, o 13:16

Kamil12 pisze: Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne zakupywane w ramach dotacji w działaniu 6.2 POKL są dotowane w całości, dlatego też dotacja rozliczania jest poprzez przeniesienie na pozostałe przychody wartości stanowiącej równowartość amortyzacji nie stanowiącej kosztów uzyskania przychodów w danym okresie od środków zakupionych za dotację w ramach projektu.


A dotyczy to tylko działania 6.2 czy generalnie odnosi się do wszystkich dotacji unijnych?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości