Działalność gospodarcza w mieszkaniu a obowiązek złożenia informacji podatkowej

doit34

Działalność gospodarcza w mieszkaniu a obowiązek złożenia informacji podatkowej

Postautor: doit34 » 30 sie 2019, o 10:19

Rok temu założyłem jednoosobową działalności gospodarczą. Firma zarejestrowana jest pod adresem pod którym mieszkam. Jestem freelancerem (grafikiem), pracuje tylko z komputerem w związku z czym nie wydzielałem żadnego pomieszczenie TYLKO pod prowadzenie działalności. Z reguły pracuje w swoim pokoju, ktory oczywiście służy też do celów mieszkalnych, NIE wliczam kosztów za prąd itd. w koszty działaności.

W związku z powyższym nie jestem zobligowany do płacenia wyższego podatku, który płaciłbym jeśli dane pomieszczenie służyło by tylko działalności gospodarczej. Co więcej z tego co czytałem nie miałem obowiązku składania informacji podatkowej (IN-1) w takim przypadku - nie nastąpiła uzasadniona zmiana podatkowa

Dziś, po roku od założenia firmy dostałem pismo z urzedu gminy, że mam się zgłosić z wypełnionym wnioskiem IN-1 i wykazać ile m2 wydzieliłem na prowadzenie dzialnosci, bo znalezli w CEDIG, że pod tym adresem jest prowadzona DG. I teraz pytanie, ile m2 wykazać?

Czy jesli wykaze 10m2 (tyle ma moj pokoj), to stwierdza, ze mam wydzielona pomieszczenie i powinienem placic wyzszy podatek? A moze jest pozniej jeszcze jakas weryfikacja tego, czy te 10m2 sluzy tez do celow mieszkalnych?

Czy w tym przypadku skoro nie powstal obowiazek podatkowy to musze w ogole wypelniac informacje podatkowa?