Rozliczenie usług wróżbiarskich

noname
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2011, o 14:20

Rozliczenie usług wróżbiarskich

Postautor: noname » 17 maja 2011, o 14:25

Otóż od pewnego czasu ogłaszam się w Internecie i na pewnych portalach jako usługi.
Są to usługi wróżbiarskie. Traktuję to bardzo poważnie.
Nie traktuję tego jako sposób na życie, ale jako zwykłe hobby, dorobienie.
Ceny są bardzo niskie i wahają się od 5 do 20 zł maksymalnie.
Robię przerwy na kilkanaście dni. Nie ogłaszam się ciągle.
W ciągu ostatniego niecałego roku mój przychód wyniósł mniej więcej 800 zł.

W związku z tym mam pytanie.

-Jak wygląda sprawa podatku dochodowego? (Czy muszę go płacić, czy nie?)Uważam, że przy takiej kwocie, nie ma takiego obowiązku?
-Czy muszę złożyć zeznanie PIT ? (Chciałem złożyć, ale wystąpił problem ze złożeniem zeznania w Internecie)Jeśli muszę złożyć zeznanie, a nie zdążyłęm tego zrobić, jak powinienem w tej sytuacji postąpić?
-Czy w tej sytuacji muszę założyć działalność gospodarczą?

Kasiek
Posty: 796
Rejestracja: 14 lut 2011, o 12:40

Re: Rozliczenie usług wróżbiarskich

Postautor: Kasiek » 19 maja 2011, o 15:43

Przy świadczeniu usług (tak samo jak przy sprzedaży wyrobów własnych) powinieneś wypełnić PIT i zapłacić podatek. I tak samo - powinieneś założyć działalność gospodarczą lub podpisywać umowy o dzieło (jak freelancerzy). W tej chwili mocno ryzykujesz - któryś z klientów może Cię zgłosić i będziesz zaraz miał na głowie skarbówkę i karę za zatajenie dochodu..

Matylda_Pawłowicz
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwie 2011, o 13:19
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Rozliczenie usług wróżbiarskich

Postautor: Matylda_Pawłowicz » 19 maja 2011, o 19:38

"Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2.7.2004 o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Pojęcie działalności gospodarczej użyte w ustawie opiera się zatem na:
1) kryterium ekonomicznej klasyfikacji działalności;
2) zarobkowych celach działalności;
3) sposobie wykonywania działalności gospodarczej ze względu na organizację i częstotliwość.

W tym kontekście należy uznać, że opisana działalność wróżbiarska spełnia pojęcie działalności usługowej, zarobkowej a także wykonywanej w sposób ciągły - uważa się bowiem, że przerwy w działalności, ew. jej sezonowy charakter pozostają bez wpływu na ww. cechę.

Należy się jednak zastanowić czy opisywana działalność jest wykonywana w sposób zorganizowany. Nie jest to bowiem cecha, której rozumienie może być ocenione jako jednoznaczne i niewątpliwe.

W pojęciu organizacji działalności gospodarczej bowiem mogą tkwić różne elementy, poczynając od wykonania podstawowych obowiązków dotyczących rejestracji działalności, zgłoszenia statystycznego, podatkowego i w zakresie ubezpieczeń społecznych, założenia rachunku bankowego, zastosowania wybranej przez przedsiębiorcę lub nakazanej przez prawo formy organizacyjno-prawnej wykonywania tej działalności oraz wystąpienia i uzyskania wymaganego zezwolenia bądź koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej, a także kontaktów handlowych z innymi przedsiębiorcami lub odbiorcami towarów i usług (konsumentami). Każda z tych czynności poświadcza o organizacji działalności gospodarczej, chociaż jednocześnie każda z nich jest wymagana z innych powodów. Należy więc przyjąć, że nie jest działalnością gospodarczą taka zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, która nie jest wykonywana w sposób zorganizowany w powyższym rozumieniu. Ustawodawca nie chce traktować jako działalności gospodarczej takiej działalności, która ma charakter przypadkowy i nie jest zorganizowana, chociaż przynosi wykonującemu podmiotowi zarobek. Chodzi w szczególności o czynności wykonywane w ramach pomocy sąsiedzkiej lub koleżeńskiej bądź w ramach tzw. grzeczności, chociażby ich wykonanie było odpłatne. Nowa ustawa zrezygnowała natomiast z używania nazwy tzw. ubocznych zajęć zarobkowych. To zaś oznacza, że obecnie zajęcia takie są traktowane jako działalność gospodarcza, jeżeli odpowiadają one innym jej cechom normatywnym.

W świetle powyższego zasadnym jest wniosek, że opisywana działalność ze względu na brak zorganizowanej formy jej prowadzenia nie może być uznana za działalność gospodarczą.

Nie zmienia to jednak faktu, iż świadczenie tego rodzaju usług stanowi - co do zasady - tzw. inne źródła przychodu, który podlega normalnym zasadom opodatkowania. należy jednak wziąć pod uwagę kwotę wolną od podatku tj. sumę jaką każdy podatnik może sobie odpisać dokonując rocznego zeznania podatkowego. W 2011 roku wynosi ona 556,02 pln. Korzystając z tej wytycznej dochód, który nie będzie powodował obowiązku uiszczenia podatku wynosić będzie 3.091,00 pln. Jeżeli zatem brak jest innych źródeł przychodów (w Polsce co do zasady obowiązuje łączne opodatkowanie dochodów z wielu źródeł) nie ma podstaw do zapłaty podatku.

Nie oznacza to jednak, że posiadanie takiego właśnie dochodu zwalnia z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego. Zgodnie bowiem z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych każda osoba fizyczna - niezależnie od osiągniętego dochodu - zobowiązana jest złożyć roczne zeznanie podatkowe. Niewywiązanie się z tego obowiązku w wyznaczonym terminie grozi odpowiedzialnością karno-skarbową. Proszę zatem niezwłocznie zeznanie takowe złożyć.

W razie dalszych pytań uprzejmie proszę o kontakt pytania@kancelaria-pawlowicz.pl.

Pozdrawiam.

pieknyolek
Posty: 81
Rejestracja: 31 sty 2019, o 15:11

Re: Rozliczenie usług wróżbiarskich

Postautor: pieknyolek » 1 sie 2019, o 10:47

Serdecznie zapraszam na stronę Kurtki jeździeckie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości