Import z Chin i sprzedaż na allegro...

TheKazaMagic

Import z Chin i sprzedaż na allegro...

Postautor: TheKazaMagic » 30 kwie 2011, o 19:15

Witam,

Mam taki problem...
Mam 15 lat i sprowadzam z Chin różne produkty i sprzedaje je na allegro.
Tylko, że ja nie sprowadzam tych produktów do siebie, tylko od razu do kupującego, który zakupi u mnie na aukcji dany przedmiot.
Czyli wygląda to mniej więcej tak :
1. Wystawiam aukcję z danym przedmiotem.
2. Kupujący kupuje przedmiot i przesyła mi na konto bankowe pieniądze.
3. Ja zamawiam na Chińskiej stronie dany przedmiot i w wysyłce piszę adres do wysłania kupującego.
4. Płacę pieniądze producentowi za produkt.
5. Producent wysyła dany przedmiot na adres kupującego.
6. Paczka dochodzi do kupującego prosto od producenta z Chin.

I tak to mniej więcej wygląda.
Ja jestem po prostu pośrednikiem między producentem co sprzedaje przedmioty, a kupującym który chce te przedmioty nabyć.
Oczywiście pobieram parę złotych prowizji dla mnie, przykład :
- Ja kupuje u producenta zegarek za 20zł, a sprzedaje na allegro za 50zł, więc ja zarabiam na czysto 30zł.
I tu mam pytanie...
Jak jest z płaceniem podatku ?...
Przecierz podatek za sprzedany przedmiot płaci Chiński producent, więc ja już chyba nie muszę...
A może jest inaczej ?...
Może on płaci podatki i ja muszę też płacić podatek od mojej prowizji ( np.: 30zł ) ? ...
Jak to jest, bo nie rozumiem zbytnio polskiego prawa ;)
Przypominam, że mam 15 lat :).

Czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam
Marcin W.

Kasiek

Re: Import z Chin i sprzedaż na allegro...

Postautor: Kasiek » 6 maja 2011, o 15:35

Oczywiście - nie tylko zapłacić podatek, ale i założyć działalność gospodarczą, ponieważ jest to sprzedaż ciągła. Jednak masz 15 lat, więc nie możesz nawet podpisać umowy o pracę (można dopiero od 17 roku życia). Jedynym wyjściem jest chyba poproszenie kogoś pełnoletniego, by założył ją na siebie, ale to spore koszty i odpowiedzialność.

Natomiast na Twoim miejscu wycofałabym się z tego, co robisz, dopóki nie przypiął się do Ciebie urząd skarbowy. Ostatnio ponoć zaostrzyli kontrole na Allegro, a za zatajenie dochodów są spore kary (zaległy podatek plus grzywna, a w skrajnych przypadkach ograniczenie wolności). Polecam Ci ten artykuł, może trochę więcej rozjaśni: http://www.inwestycje.pl/moje_podatki/a ... 577;0.html

messeerre

Postautor: messeerre » 6 wrz 2011, o 21:58

Witam Państwa.

Zmotywowany pewną nieudaną transakcją na Allegro, od kilku dni filtruje forum starając się ogarnąć tytułowy temat. Większość postów, na których się skupiłem datowana jest na 2008 rok, postanowiłem się, zatem zarejestrować i upewnić się, czy opisany w nich stan rzeczy jest aktualny no i czy w sumie rzeczywiście ogarniam temat.

Tematyka jest podobna więc postanowiłem podpiąć się pod ten wątek, aby nie tworzyć zbędnych nowych tematów.

Otóż z tego, co udało mi się wyczytać tradycyjny model Dropshippingu polega tym, że polska firma lub osoba prywatna stawia siebie w roli usługodawcy, gdzie w mieniu klienta składa zamówienie na dany przedmiot, który potem, najczęściej w charakterze "giftu" zostaje wysłany bezpośrednio do klienta. np.:

"Naciskając "Kup Teraz" zamawiają Państwo usługę zamówienia towaru z kraju producenta , w imieniu i na rzecz klienta".

Zatem klient staje się importerem i ewentualne opłaty celne przy kontroli, która nawet przy wysyłce "giftem" może mieć miejsce, ponosi także on:

"Zorganizowany dropshipping z poza UE jest legalny jednak każdy klient końcowy musi zapłacić podatek oraz cło od towaru" art. 51.

Sytuacja w której, firma lub osoba prywatna wykorzystuje bramkę z „giftem’ sprowadza towar do Polski celem jego dalszej sprzedaży wiąże się już z naruszeniem prawa ?

Związana z tym rzecz, która również mnie nurtuje:

"Cena obejmuje koszty towaru, koszty opakowania, transportu do i na terenie Polski. Pieniądze za produkt przekazuję w imieniu klienta dostawcy":

Na przykładowej takiej aukcji cena Kup Teraz to 9,90 zł, a koszt wysyłki 86,00 zł. Czyli wychodzi na to, że taka firma/osoba prywatna przerzuca koszt tego przedmiotu w koszt wysyłki = suma ta nie jest ujmowana w fakturze Vat ?

Z góry dziękuję za zainteresowanie i wypowiedzi w sprawie.

Kazuya07

Postautor: Kazuya07 » 26 lut 2015, o 11:55

Oczywiście, że dochody się sumuje i wykazuje w zeznaniu.
Ale jak Zus się dowie - trzyma sztamę z fiskusem - to następnej komisji lekarskiej pożegnaj się z rentą.
We are the leading the world in providing best Testking act practice test and Testking ptcb practice test prep solutions. Our incredible offers for nova and examsheets gedare accessible at Florida National University is very rare in IT world.

kedos

Postautor: kedos » 19 lip 2017, o 22:53

Czy nie może zalegalizować tego na rodzica?

kazik546

Postautor: kazik546 » 20 lip 2017, o 09:12

a ten import to się opłaca

adik356

Postautor: adik356 » 15 paź 2017, o 22:58

Ja również zastanawiam się nad rozpoczęciem importu produktów w celach zarobkowych. Czy powinienem przy tym skorzystać z usług firmy http://rusak.pl/customs-compliance która zająć może się nie tylko obsługą celną, ale również doradztwem i kontrolą transakcji? Niestety, obawiam się, że sam mogę sobie ze wszystkim nie poradzić.

marek859

Postautor: marek859 » 29 maja 2018, o 14:41

Ja jestem też ciekawy, jak wyglądała cała sprawa z agencją celną i co myślicie o agencji celnej https://rusak.pl/ Bardzo chętnie dowiem się wszystkich informacji, zanim zdecyduję się na cokolwiek, ponieważ wiem, że są to poważne decyzje.

kolos

Postautor: kolos » 17 cze 2018, o 12:17

https://zastrzezone.pl/rejestracja-nazw ... o/61,17,22
Nie wiem czy nie będą z tego kłopoty, ale sam się w końcu dowiesz :)