Sprzedaż nieruchomości dziedziczonej a podatek

bizu1414

Sprzedaż nieruchomości dziedziczonej a podatek

Postautor: bizu1414 » 8 lis 2016, o 13:18

Potrzebuję porady prawnej w zakresie sprzedaży nieruchomości dziedziczonej.
Mój dziadek zmarł 06. 2010 roku a babcia 06.2012 roku. Zarówno babcia jak i dziadek przekazali mi w testamencie dom z dużym ogrodem (każdy swoją część po ½)
Spadek nabyłam miesiąc po śmierci dziadka jakoś w lipcu 2010 roku i podobnie po śmierci babci też w lipcu 2012 roku.
Zw na to że mieszkałam w Hiszpanii nie potrzebowałam tej nieruchomości więc postanowiłam podzielić ją na dwie mniejsze ( dom z ogródkiem i na działkę budowlaną ) a następnie sprzedać i kupić dwa mieszkania ( żeby nie płacić podatku).

W 2012 roku wyszłam za mąż i plany się zmieniły, postanowiliśmy z mężem wrócić do Polski sprzedać jedynie działkę budowlaną ( nieruchomość została już podzielona ) i z tych pieniędzy rozbudować dom.

W międzyczasie znalazł się kupiec na działkę, który zaoferował kawalerkę i dopłatę X tyś. Została spisana umowa przedwstępna zamiany z dopłatą która ma mieć finał w marcu 2017 roku. ( tak odległy termin umowy końcowej był ustalony na kompletowanie dokumentów – warunki zabudowy na działkę)
Kwotę X tyś dostaliśmy jako zadatek, które już zostały wydane na remont domu. A kawalerka ma być przekazana przy umowie końcowej.

Obecnie posiadam już komplet dokumentów które są potrzebne do zakończenia sprawy.
Na dzień dzisiejszy planujemy jednak z mężem i roczną córeczką wrócić do Hiszpanii i pojawia się problem jak najkorzystniej zakończyć proces sprzedaży, żeby uniknąć płacenia podatku.

Czy możemy sprzedać działkę teraz ? Przed upływem 5 lat po śmierci babci.? Wykazać w urzędzie skarbowym że X tyś zostały przeznaczone na remont domu a resztę wartości działki stanowi kawalerka? Od śmierci dziadka minęło już ponad 6 lat – tutaj okres 5 lat jest zachowany.
Jeżeli sprzedam działkę teraz, to kiedy ewentualne będę mogła sprzedać dom.?

Czy bezpieczniej będzie przesunąć termin umowy finalnej sprzedaży o te 4 miesiące jak już minie okres 5 lat po śmierci babci? ( Kupujący nieruchomość nie powinien robić problemu.)

Nam bardzo zależy na jak najszybszym dokończeniu sprzedaży i wejściu w posiadanie kawalerki. Jak i wyjeździe po nowym roku z powrotem do Hiszpanii.

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Anna85

Re: Sprzedaż nieruchomości dziedziczonej a podatek

Postautor: Anna85 » 25 sty 2017, o 15:24

Myślę, że powinnaś skontaktować sie z prawnikiem. Wydaje mi się, że wystarczy dobra kancelaria notarialna, która Ci podpowie najkorzystniejsze rozwiązania.