Kupno mieszkania od brata za pieniądze ze zbycia spadku męża

justyna_es

Kupno mieszkania od brata za pieniądze ze zbycia spadku męża

Postautor: justyna_es » 19 paź 2016, o 18:57

Dzień dobry,
Mamy w rodzinie problem. W 2009r. odziedziczyliśmy z bratem mieszkanie po naszej zmarłej mamie, w równej części. Przez 6 lata ja utrzymywałam mieszkanie, robiłam remonty itp. W tym roku wyszłam za mąż i przeprowadziłam się do domu. Postanowiłam przepisać mieszkanie na brata, ma dwójkę dzieci, więc uznałam że jemu bardziej się przyda. Docelowo miało być dla jego córki,a mojej chrześnicy. Tak między sobą ustaliliśmy. Mieszkanie ma dla mnie bardzo dużą wartość sentymentalną. I tu powstaje problem. Przez przypadek dowiedziałam się, że mój brat chce sprzedać to mieszkanie. Prawnie nikt nie może mu tego zabronić,jest jego. Nie jestem w stanie przyjąć myśli,że ktoś z poza naszej rodziny mógłby tam mieszkać. Czy możemy z mężem kupić to mieszkanie? Dodam,że mamy pieniądze ze sprzedaży mieszkania mojego męża (również otrzymanego w spadku po jego zmarłej żonie). Czy kupując mieszkanie od mojego brata jednocześnie mąż może skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Nie chcemy dokonać fikcyjnego kupna,tylko ocalić moje rodzinne mieszkanie.

Kred.pl
Kontaktowanie:

Re: Kupno mieszkania od brata za pieniądze ze zbycia spadku męża

Postautor: Kred.pl » 8 lis 2016, o 07:00

Co do fikcyjności kupna mieszkania, o którego podejrzenie się obawiasz, to myślę, że z tym raczej nie będzie problemu, bo przecież zapłacicie od tego należny podatek. Jeżeli bowiem kupicie mieszkanie od brata to tak czy inaczej będziecie odprowadzać do urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji (choć US może wysokość tego podatku skorygować jeżeli z jakiegoś powodu uzna, że kwota transakcji została zaniżona).
Moim zdaniem jednak najlepiej w takiej sprawie byłoby się skonsultować w jakiejś kancelarii z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości.
Kredyty hipoteczne na stronie Kred.pl - http://www.kred.pl
Kalkulator kredytowy serwisu Kred.pl - http://www.kred.pl/20100211101/Kalkulatory/kalkulator-rat-kredytowych.html