Zakup samochodu zarejestrowanego w Polsce bez opłaconej akcy

mateusz.victor

Zakup samochodu zarejestrowanego w Polsce bez opłaconej akcy

Postautor: mateusz.victor » 12 lip 2015, o 23:40

Witam.
Chciałby kupić (a właściwie wyleasingować) samochód osobowy o pojemności ponad 2000 od handlarza.
Sprawdziłem na stronie e-clo.pl numer VIN i okazuje się, że podatek akcyzowy nie został opłacony.
Obawiam się, że samochód został sprowadzony do Polski jako "ciężarowy".
Mimo to samochód jest zarejestrowany, handlarz jest drugim właścicielem w Polsce, a w dowodzie rejestracyjnym widnieje "osobowy".

Czy w razie ewentualnej kontroli, grożą mi jakieś konsekwencje?
Z tego co wiem to za podatek akcyzowy odpowiada wyłącznie importer, ale czy nie grożą mi z tego powodu jakieś nieprzyjemności, jak np. odebranie samochodu?

Być może możecie polecić prawnika, który udzieli porady w tej sprawie?

Pozdrawiam.

Mateusz

simba

Re: Zakup samochodu zarejestrowanego w Polsce bez opłaconej akcy

Postautor: simba » 6 lut 2017, o 13:07

Zawsze dobrze jest skonsultować się z prawnikiem. Wydaje mi się, że wiedza od prawnika jest najbardziej rzetelna. A z księgowymi to jest tak, że jedna Ci powie jedno, a druga drugie. Lepiej takie sprawy dokładnie sprawdzić, żeby nie mieć potem problemów. Jeśli potrzebujesz w Krakowie mogę polecić tę kancelarię: bartoszuk.com, zadzwoń, zapytaj. A może skończy się na krótkiej, bezpłatnej poradzie telefonicznej. Ja tak kiedyś miałem jak chciałem się czegoś dowiedzieć od notariusza, okazało się, że sprawa była tak prosta, że pani notariusz przez telefon powiedziała mi co mogę zrobić, a co nie.