Bardzo proszę o pomoc przy rozwiązywaniu kazusu

studentka.prawa
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 18:42

Bardzo proszę o pomoc przy rozwiązywaniu kazusu

Postautor: studentka.prawa » 29 kwie 2014, o 18:48

Atlanta, spółka mająca siedzibę na Węgrzech i zajmująca się działalnością budowlaną na terenie Węgier (dalej: „Spółka”), prowadzi od początku 2005 r. działalność również na terenie Polski. Początkowo działalność Spółki w Polsce polegała na budowie wielopoziomowego parkingu dla potrzeb pobliskiego centrum budowlanego w Krakowie. Budowa parkingu została ukończona zgodnie z planem i po 36 tygodniach został on przekazany inwestorowi. Jako wynagrodzenie z tytułu budowy parkingu Spółka otrzymała od inwestora kwotę 6.000.000 zł (równowartość 1.500.000 euro). Koszty poniesione przez Spółkę na budowę parkingu wyniosły 5.000.000 zł (równowartość 1.250.000 euro)
Ponadto , jeszcze w trakcje budowy parkingu, Spółka wynajęłą w centrum budowlanym, dla którego budowany był parking, stoisko handlowe, na którym rozpoczęła sprzedaż materiałów budowlanych na Ukrainie. Sprzedaż ta jest prowadzona przez spółkę nieprzerwanie do dziś. Jednocześnie, ze względu na dużą ilość zamówień, spółka wynajęła od jednej z działających na obszarze Krakowa firm logistycznych magazyn, w którym przechowywane są nabywane przez spółkę na Ukrainie towary. Koszt wynajęcia i utrzymania magazynu (media, pracownicy, itp.) w 2005r. wyniósł 50.000 zł. W chwili obecnej działalność spółki koncentruje się na sprzedaży materiałów budowlanych w Polsce. Przychód zrealizowany przez spółkę z tego tytułu w 2005r. wyniósł 3.500 000 zł zaś łączne kwoty bezpośrednio z tym związane (stanowisko handlowe i pracownicy, materiały budowlane) wyniosły 2200000zł. Warunkiem wynajmu stoiska handlowego w centrum handlowym była zapłata czynszu najmu z góry za okres 6 miesięcy. Na sfinansowanie tego czynszu spółka zaciągnęła kredyt od banku węgierskiego. Spółka płaci odsetki od tego kredytu. W 2005r. kwota odsetek zapłaconych przez spółkę wyniosła 40.000zł (równowartość 10.000 euro). W ubiegłym tygodniu, w siedzibie spółki na Węgrzech zakończona została kontrola podatkowa z tytułu rozliczeń podatku dochodowego za 2005r. Inspektor zarzucił spółce, że podstawa opodatkowania dla celów podatku dochodowego na Węgrzech nie uwzględnia dochodu zrealizowanego z tytułu działalności prowadzonej w Polsce. Spółka zwróciła się do Was (pracowników firmy konsultingowej) z prośbą o poradę w powyższej sprawie. Dodatkowo na spotkaniu przedstawiciele spółki poinformowali Was , że w najbliższych dniach z magazynu spółki w Polsce do siedziby spółki na Węgrzech zostaną wywiezione towary i zapytali jak należy rozpatrywać taką transakcję dla celów VAT.
W ramach przygotowania porady dla spółki proszę ustalcie:
1. Czy zarzuty władz podatkowych Węgier są słuszne? W szczególności, które państwo (Polska czy Węgry) jest uprawnione do opodatkowania dochodu spółki i w jakim zakresie? Przedstawcie argumentacje na poparcie swojego stanowiska.
2. Jaka jest podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce i na Węgrzech?
3. Jak dla celów V AT powinna być traktowana transakcja wywozu towarów z magazynu w Polsce do siedziby spółki na Węgrzech ? Przedstawcie argumentacje na poparcie swojego stanowiska.

studentka.prawa
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 18:42

Re: Bardzo proszę o pomoc przy rozwiązywaniu kazusu

Postautor: studentka.prawa » 5 maja 2014, o 19:47

Bardzo proszę, może ma ktoś jakiś pomysł?

pieknyolek
Posty: 81
Rejestracja: 31 sty 2019, o 15:11

Re: Bardzo proszę o pomoc przy rozwiązywaniu kazusu

Postautor: pieknyolek » 6 sie 2019, o 14:11

Niestety pomysłów brak :/


__________________________________________
Kreo Market stoiska handlowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość