Kupno mieszkania dla osoby upośledzonej umysłowo

Williusz
Posty: 2
Rejestracja: 8 cze 2017, o 08:41

Kupno mieszkania dla osoby upośledzonej umysłowo

Postautor: Williusz » 7 kwie 2019, o 19:56

Witam, proszę o poradę prawną dot. rozwiązania problemu zakupu mieszkania. Sprawa przedstawia się następująco: rodzina składa się ze starszych rodziców oraz 5 dorosłych córek, z których jedna jest upośledzona umysłowo, jest rencistką i zamieszkuje wraz z rodzicami na wsi. Pozostałe córki założyły swoje rodziny i się usamodzielniły. Starzejący się rodzice ze względów wygody z dostępem do usług handlowych i medycznych chcą przenieść się do miasta i kupić tam nieduże mieszkanie, gdzie zamieszkają z chorą córką. Jednak by uniknąć w przyszłości sporów o to mieszkanie pomiędzy dziećmi w kwestii dziedziczenia postanowili, że mieszkanie z rynku wtórnego kupią od razu na chorą córkę, która będzie jedyną właścicielką lokalu. Chodzi też o to by w przyszłości któreś z rodzeństwa nie pozbawiło jej „dachu nad głową”. Chora córka jest rencistką pracującą w zakładzie pracy chronionej i nie jest osobą ubezwłasnowolnioną. Dodatkowo aby nie doprowadzono jej do niekorzystnego rozporządzenia mieszkaniem rodzice założyli, że ustanowią godnego zaufania pełnomocnika dbającego o dobro córki, który nie będzie zainteresowany pozyskaniem mieszkania dla siebie (prawdopodobnie będzie to jedna z sióstr).
I tu mam pytanie, czy można tak uczynić ? Czy nie będzie problemu związanego z faktem zakupu mieszkania przez inwalidę oraz czy nie dojdzie tu problem darowizny pieniędzy na zakup mieszkania.
Bardzo proszę i pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji, mającej na celu zapewnienie spokojnej egzystencji niepełnosprawnej osobie. Jak rozwiązać to prawnie i formalnie by nie było kłopotów. Z góry dziękuję za pomoc.

filipp34
Posty: 2
Rejestracja: 16 lip 2018, o 13:11

Re: Kupno mieszkania dla osoby upośledzonej umysłowo

Postautor: filipp34 » 28 kwie 2019, o 21:38

Skoro osoba nie jest ubezwłasnowolniona może warto, by rodzice zakupili nieruchomość na siebie, w Księdze wieczystej wpisali służebność osobistą i dodatkowo sporządzili testament w którym zapiszą nieruchomość wskazanej osobie.
Zabezpieczą wtedy odpowiednio córkę. Miałem ostatnio rozmowę ze swoim znajomym rzeczoznawcą z Poznania podobnej sprawie i doszliśmy do wniosku, że ciężko byłoby pozbawić własności takiej osoby, czy podważyć decyzji rodziców.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości