Zakup mieszkania na prywatne raty

Monika1988

Zakup mieszkania na prywatne raty

Postautor: Monika1988 » 28 sty 2019, o 21:36

Witam. Chciałabym prosić o poradę. Otrzymałam propozycję nie do odrzucenia, jednak kompletnie nie wiem jak się za to zabrać.
Ciocia, mieszkająca na stałe za granicą zaproponowała mi zakup swojego mieszkania na raty! Początkowo ustaliłyśmy, że wezmę kredyt hipoteczny w banku i kupię mieszkanie za 180 tys. Raty w banku miały mnie wynieść około 900 zł miesięcznie na 30 lat. Ciocia szybko przeliczyła ile całkowicie wyniesie mnie ta transakcja i stwierdziła "po co nabijać kieszenie dla banku" i zaproponowała, że sprzeda mi to mieszkanie za 200 tys. w ratach po 900 zł/mies. Nie jest jej potrzebna gotówka, na to wychodzi (tak, sama jestem w ogromnym szoku). Jak miałam się na to nie zgodzić?! Oczywiście, że się zgodziłam. Tylko teraz od czego zacząć? Umowy u prawnika? Pominąć prawnika i udać się bezpośrednio do notariusza? Jak opisać taka umowę, aby była zabezpieczeniem dla obu stron? Wolałabym aby to mieszkanie było od razu moje (muszkę włożyć około 60-70 tys w remont), a wolałabym tego nie robić nie mając pewności, że jestem jego właścicielem. Czy da się zrobić tak, że mieszkanie jest zapisane na mnie, a gdybym kiedyś z jakichś powodów przestała płacić raty, Ciocia mogłaby mi je odebrać? W sumie jak nie płacisz rat w banku też Ci mogą zabrać mieszkanie, chyba, prawda? Pomocy...