wkreśenie hipoteki

Basia48

wkreśenie hipoteki

Postautor: Basia48 » 15 gru 2015, o 16:57

Dzień dobry,
W zeszłym miesiącu sfinalizowałam sprawę zakupu mieszkania za pośrednictwem firmy zajmującej się pośrednictwem w nieruchomościach. Mieszkanie było niestety obciążone hipoteką w związku z kredytem zaciągniętym przez sprzedającego, o czym agent nieruchomości powiadomił mnie na chwilę przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Pewne okoliczności uniemożliwiały mi wycofanie się z transakcji. Zresztą w umowie zostało postanowione, że część należności za mieszkanie stanowiącej kwotę pozostałą do całkowitej spłaty kredytu mam wpłacić na konto banku, w którym sprzedający zaciągnął kredyt hipoteczny, a agent poinformował mnie, że gdy wpłacę tę część należności na konto banku to hipoteka zostanie automatycznie wykreślona. Po podpisaniu umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego natychmiast wpłaciłam tę część należności za kupione przeze mnie mieszkanie na konto banku, który udzielił sprzedającemu kredyt a pozostałość sumy na prywatne konto sprzedającego. Pozostaje teraz sprawa wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej. Informacja o automatycznym wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej uzyskana od agenta okazała się nieprawdziwa. Aby uruchomić tę procedurę muszę uzyskać od poprzedniego właściciela mieszkania zaświadczenie z banku o całkowitej spłacie zaciągniętego przez niego kredytu hipotecznego oraz zgodę banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Niestety, mam trudności z uzyskaniem tych dokumentów od sprzedającego. W związku z tym chciałabym uzyskać informację czy agent, który otrzymał ode mnie prowizję za pośrednictwo w zakupie przeze mnie mieszkania ma obowiązek doprowadzić do uzyskania przeze mnie dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej a tym samym doprowadzenia do wypełnienia odpowiednich postanowień aktu notarialnego. Ponadto chciałabym wiedzieć czy agenci nieruchomości nie podlegają żadnym sankcjom za nierzetelne wypełnianie swoich obowiązków wobec klientów i udzielanie niezgodnych ze stanem faktycznym informacji.