Czy muszę zapłacić podatek od wkładu mieszkaniowego kupno/sp

rara1

Czy muszę zapłacić podatek od wkładu mieszkaniowego kupno/sp

Postautor: rara1 » 26 lis 2015, o 13:29

Postaram się jak najjaśniej opisać mój przypadek.
Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej i posiadam spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania 41 mkw, za który wpłaciłem w 2000 r. wkład w wysokości 23.000 zł.
Obecnie w ramach tej samej spółdzielni nabyłem (wygrałem przetarg) na nieco większe spółdzielcze lokatorskie mieszkanie 49 mkw, za który wpłacam wkład mieszkaniowy w kwocie 46.000 zł.
Z obecnego mieszkania rezygnuję, za który otrzymam zwrot wkładu mieszkaniowego w wysokości 38.700 zł.
Moje pytanie brzmi czy będę musiał zapłacić podatek od różnicy kwoty między wniesionym wkładem w 2000r. 23.000 zł a zwróconym 38.700 zł?
To jest de facto zamiana mieszkania w ramach tej samej spółdzielni, jednak formalnie to są dwie osobne czynności prawne, najpierw nabycie spółdzielczego prawa lokatorskiego do nowego lokalu, a później zbycie praw lokatorskich do starego lokalu.
Bardzo proszę o poradę, czy będę musiał zapłacić ten podatek. Sprawa jest świeża i chciałbym wiedzieć podczas rozmów ze spółdzielnią jak to wygląda od strony prawnej.