Ksiega wieczysta - DOŻYWOTNIE I BEZPŁATNE PRAWO UŻYTKOWANIA

idolyo

Ksiega wieczysta - DOŻYWOTNIE I BEZPŁATNE PRAWO UŻYTKOWANIA

Postautor: idolyo » 15 wrz 2015, o 15:15

Witam
Mam problem, jestem w trakcie zakupu działki na której jest wpis w księdze wieczystej w Podrubryka 3.4.1 - Treść prawa, roszczenia, ograniczenia, ostrzeżenia OGRANICZONE PRAWO RZECZOWE DOŻYWOTNIE I BEZPŁATNE PRAWO UŻYTKOWANIA CAŁEJ NIERUCHOMOŚCI wpisana jest osoba ( ojciec sprzedającego ) , który od kilku dobrych lat jest za granicą kraju i nie ma z nim żadnego kontaktu.
Jak można załatwić ten wypis, i jakie są konsekwencje zakupu działki jeśli ten zapis będzie widniał również po zakupie działki?

dodam,że w akcie notarialnym wpisane jest ,że :

" właściciel ustanawia na rzecz swojego Ojca X zamieszkałego Y ( Francja ) , dożywotnie i bezpłatne prawo użytkowania całej nabytej przez niego nieruchomości oznaczonej jako działke o numerze Z
Roczna wartość tego świadczenia stosownie do art. 13 ust.7 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynosi kwotę 200 zł
Wiek uprawnionych do tego świadczenia wynosi 50 lat
Skapitalizowana wartość tego użytkowania, przy zastosowaniu mnożnika określonego w art.13 ust.3 ustawy wynosi kwotę 3 000 zł "

Czy jeśli ojciec przez więcej niż 10 lat nie korzystał z działki, to można go wykreślić z tego wpisu ?

Dziękuje za odpowiedź
Dziękuje

MarMie
Kontaktowanie:

Re: Ksiega wieczysta - DOŻYWOTNIE I BEZPŁATNE PRAWO UŻYTKOWANIA

Postautor: MarMie » 16 wrz 2015, o 12:37

Art. 255. kodeksu cywilnego:

Użytkowanie wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.

idolyo

Postautor: idolyo » 16 wrz 2015, o 13:49

Witam
Dziękuje za odpowiedź, ale czy ta osoba która jest wpisana w księge do wieczystego użytkowania, musi być informowana o fakcie złożenia takiego wypisu ?
Jest problem z ustaleniem adresu tego człowieka.
Czy należy złożyć takie wniosek do sądu czy to może załatwić notariusz ?
Ciekawi mnie jeszcze Art. 247 [Przejście na właściciela] Ograniczone prawo rzeczowe wygasa, jeżeli przejdzie na właściciela rzeczy obciążonej albo jeżeli ten, komu prawo takie przysługuje, nabędzie własność rzeczy obciążonej.
Czy to przypadkiem nie oznacza,że przy zakupie automatycznie to prawo wieczystego użytkowania nie wygasa ??
Dziękuje

Jacek22

Postautor: Jacek22 » 27 wrz 2015, o 21:20

Hmmm... to może szybko skonsultujesz temat z samym notariuszem? Mogę ci podpowiedzieć sprawdzony adres: http://www.notariusz.bielsko.pl/kontakt/

czarnuli

Postautor: czarnuli » 11 lis 2015, o 11:08

Dziękuję za wszystkie sensowne odpowiedzi. Uwielbiam to forum.

majuniaa

Postautor: majuniaa » 18 lut 2016, o 07:23

Dokładnie też mi się wydaje, że sprawy księgi wieczystej od razu trzeba załatwiać z notariuszem. Tutaj znajdziesz dane kontaktowe do takiej sprawdzonej kancelarii - http://notariuszewaw.pl/kontakt.

Solan
Kontaktowanie:

Postautor: Solan » 20 kwie 2016, o 21:18

Najlepiej idź z tym do jakiegoś cy prawnego i nie kupuj tej nieruchomości z taką księgą