Testament i inne

razor19956

Testament i inne

Postautor: razor19956 » 11 sty 2017, o 23:39

Witam, od razu przejdę do rzeczy:

Moja Babcia ma 2 córki ( moją mamę i moją ciocię) Dziadek nie żyje już 5 lat ( w grudniu 2016 minęło 5 lat, czyli zachowek już nie musi być ,zapłacony,, cioci?)

Sprawa wygląda tak, że Dziadkowie nie zapisali mieszkania na nikogo, teraz Babcia chce mieszkanie przepisać mi ( jestem wnukiem) Chce to zrobić w formie Testamentu, wiemy już, że trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie ( wiemy, że szybciej u notariusza ale ciocia się nie zgodzi, ponieważ jest skłócona od lat z nami) Ale co dalej? Po kilku miesiącach Sąd wezwie na sprawę ale co potem? Od razu Babcia musi Testament napisać?

Mama zrzeknie się na mnie swojej części, Babcia ,,przepisze,, w Testamencie swoją część + należącą się jej po Dziadku na mnie, ale co z ciocią? Zachowku nie będę musiał płacić bo 5 lat minęło od śmierci Dziadka, żadnych darowizn nie było jakby co. Czyli cioci należy się jakiś tam udział w spadku ( 1/6 bodajże?) I teraz co ja będę musiał spłacić ciocię? ( czyli 1/6 wartości mieszkania w tym przypadku?) A może być tak, że ciocia się nie zgodzi na zapłatę i będzie widniała jako właściciel z udziałem 1/6? Wtedy po prostu zrobiła by mi na złość. Bardzo proszę o pomoc.

A i jeszcze takie pytanie: Rodzice kupili niedawno mieszkanie i od razu u notariusza spisali Testament na mnie. Rozumiem, że od tamtego dnia mam 6 miesięcy na odrzucenie lub sposób przyjęcia spadku? Chciałbym przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Co muszę zrobić i czy w ogóle trzeba coś robić, bo gdzieś czytałem, że od 2013 bodajże jest tak, że z automatu jest już z dobrodziejstwem inwentarza, jak to jest?

Pozdrawiam Dawid.