Wadliwy fotelik z allegro

aniak

Wadliwy fotelik z allegro

Postautor: aniak » 18 sty 2014, o 11:53

Witam
Zakupiłam u Pni dnia 2 stycznia z allegro (osoba prywatna) z opcją kup teraz,używany fotelik samochodowy dla dziecka . Dnia 7 stycznia dotarła do mnie paczka z fotelikiem po odpakowaniu stwierdziłam, ze jest brudny i postanowiłam go wyprać gdy zdiełam tapicerke okazało się, że gąbki pod nią są poodklejane co nie bylo napisane w opisie sprzedającego, ani nie było tego na zdjęciach.
Po wypraniu tapicerki i przyklejeniu gąbek przyszedł czas na jazde dziecka w foteliku.
Na zakręcie jeden z zaczepów trzymający siedzisko i oparcie wypiął się na zakręcie , myślałam że był to mój błąd i nie docisnełam tego zapięcia, ale przy kolejnej jezdzie nastąpiło to samo . Tak więc dnia 9 stycznia napisałam o tym sprzedawczyni ona stwierdziła, że wymyślam i że chce poprostu zwrócić jej fotelik . Po kilku takich mailach tłumaczących, że jest to wada fotelika i stwarza on zagrożenie dla dziecka ,mało tego wysłałam nawet filmik prezentujący tą wade bo pani za nic nie chciała mi uwierzyć. Teraz jest cisza z jej strony nie odpisuje .
Wydałam na ten fotelik 160zł (dla niektórych to może mało dla mnie duzo) Proszę o pomoc jak mam odzyskać te pieniążki z góry dziękuje

MarMie
Kontaktowanie:

Re: Wadliwy fotelik z allegro

Postautor: MarMie » 18 sty 2014, o 13:29

Oto właściwe przepisy (kodeks cywilny - rękojmia):

Art. 560.
§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.
§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.
§ 3. Jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad.
§ 4. Jeżeli sprzedawca dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, jakie poniósł kupujący.

Art. 563.
§ 1. Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł ją wykryć. Minister Handlu Wewnętrznego może w drodze rozporządzenia ustalić krótsze terminy do zawiadomienia o wadach artykułów żywnościowych.
§ 2. Jednakże przy sprzedaży między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą utrata uprawnień z tytułu rękojmi następuje, jeżeli kupujący nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o dostrzeżonej wadzie, a w wypadku gdy wada wyszła na jaw dopiero później - jeżeli nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej wykryciu.
§ 3. Do zachowania terminów zawiadomienia o wadach rzeczy sprzedanej wystarczy wysłanie przed upływem tych terminów listu poleconego.

Art. 568.
§ 1. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.
§ 2. Upływ powyższych terminów nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił.
§ 3. Zarzut z tytułu rękojmi może być podniesiony także po upływie powyższych terminów, jeżeli przed ich upływem kupujący zawiadomił sprzedawcę o wadzie.

kas1

Postautor: kas1 » 13 lut 2014, o 16:29

Dobrze wiedzieć.

Wolska1983

Postautor: Wolska1983 » 14 lut 2014, o 22:19

O te przepisy mi chodzilo:)

bogowit

Postautor: bogowit » 8 mar 2014, o 11:07

Dziękuję również.

wince

Postautor: wince » 8 mar 2014, o 14:12

Przydatne przepisy.

korni

Postautor: korni » 10 mar 2014, o 09:54

Ciekawe.

marczakklik

Postautor: marczakklik » 18 paź 2016, o 20:11

no dobrze, a jak to się ma do zagranicznych sklepów. Kupiłam fotelik na niemieckim portalu beste kindersitze marki {autokindersitze}. Fotelik był uszkodzony. I teraz nie wiem czy mam się zwracać do sprzedawcy czy firmy przewozowej o zadość uczynienie?

franklin
Kontaktowanie:

Postautor: franklin » 21 paź 2016, o 15:14

przyda się ta wiedza przy reklamacji

higher44

Postautor: higher44 » 23 paź 2016, o 16:26

Jak najbardziej się to przyda, przecież większość rzeczy które są zamawiane to przez allegro