Naprawa telefonu po upływie pierwszej gwarancji

Miciomix

Naprawa telefonu po upływie pierwszej gwarancji

Postautor: Miciomix » 1 gru 2018, o 00:32

Witam.
Przedstawie swój problem.
18.02.2016r. zakupiłem nowy telefon za gotówkę w firmie "(nie wiem czy mogę podać nazwę)". Jest to "komis gsm", który oprócz sprzedaży nowych oraz używanych telefonów/akcesoriów zajmuje się również naprawą. Typowy komis gsm. Otrzymałem fakturę zakupu oraz 24 miesiące gwarancji.
Po ponad roku telefon przestał działać, resetował się samoczynnie więc oddałem do tego samego komisu w celu naprawy gwarancyjnej. Otrzymałem nowy telefon a do faktury dołączono mi kartkę z napisem "wymiana telefonu (model i numer imei) w ramach gwarancji na nowy egzemplarz (numer imei), na podstawie dowodu zakupu (nr faktury)". Stemple, podpisy itp.
Telefon podziałał znowu ponad rok i problem pojawił się ponownie. Jako że dostałem całkiem nowy egzemplarz przekonany byłem że gwarancja dalej jest aktualna jak na nowy sprzęt i skontaktowałem się bezpośrednio z producentem lecz otrzymałem informację, że pisemko o wymianie telefonu nie jest ich pismem i zalecają skontaktować się ze sprzedawcą. Tak też uczyniłem lecz sprzedawca (komis, którego nazwy nie wiem czy mogę podać) stwierdził, że gwarancja skończyła się po 24 miesiącach od zakupu, a nowy telefon wlicza się w okres pierwszej gwarancji, czyli tej, co zakończyła się 18.02.2018r.
Mam jakieś szanse na załatwienie tej sprawy w ramach gwarancji?

Pozdrawiam

zigizusz

Re: Naprawa telefonu po upływie pierwszej gwarancji

Postautor: zigizusz » 4 gru 2018, o 14:59

Niestety komis ma rację. Logiczne by się mogło wydawać, że nowy telefon = nowa gwarancja. Niestety z nieznanych nikomu, poza ustawodawcą powodów, tak nie jest. Ma to pokrętne uzasadnienie, niemniej jednak w tym wypadku nic Pan nie może zrobić. Można się zawsze upewnić dzwoniąc do UOKiKu, ale raczej nie powiedzą nic nowego.

Miciomix

Postautor: Miciomix » 6 gru 2018, o 08:50

Poszperałem trochę i znalazłem informację, że w 2014r zmieiły się przepisy.
Art. 581. § 1. Kodeksu cywilnego mówi o tym, że jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej.
Ja miałem wymieniony cały telefon a nie jest napisane szczegółowo kto jest gwarantem więc wynika jasno że gwarant to sprzedający.

Bizneswoman

Postautor: Bizneswoman » 14 sty 2019, o 19:13

TO, co się teraz dzieje z gwarancjami na telefon to nie można się w ogóle ogarnąć. Mi też raz nie chcieli uznać, ale musiałam się odwoływać i się udało . Teraz kupuję wyłącznie samodzielnie przez sklepy takie huawei p9 - ceneo.pl , bo wiem, że mam nowy model z gwarancją producenta dwuletnią.

Damian4r

Postautor: Damian4r » 16 sty 2019, o 11:21

Taka naprawa telefonu zawsze jest bardzo niebezpieczna.Tak uważam i swojego zdania nie zmienię.