Źle wykonany projekt przez architekta

pilare

Źle wykonany projekt przez architekta

Postautor: pilare » 30 mar 2018, o 19:28

W skrócie:

1. Zamówiony został projekt budynków usługowych u Architekta. Projekt zrobiony na podstawie zakupionego gotowego projektu i powielonego czterokrotnie.

2. Przy oddawaniu projektu do urzędu okazało się, że projekt jest niezgodny z MPZP i brakuje dokumentów w projekcie, więc pozwolenie na budowę nie zostało wydane.

3. Niestety przez niedopatrzenie nie ma żadnej umowy z architektem.

CEL: Odzyskanie pieniędzy od architekta. Nie interesuje mnie doprowadzenie do zrealizowania przedmiotu umowy słownej jakim było projekt bo architekt jest niekompetentny i dodatkowo pomimo ustalonego terminu nie wywiązał się z niego, dodatkowo przez dwa miesiące przed terminem nie odbierał telefonu celem wyjaśnienia jak wygląda sprawa z projektem.

PYTANIE: jak do tego doprowadzić? Przyznam szczerze, że głównie chodzi mi o hm. pokazanie gościowi, że bycie nie w porządku ma swoje konsekwencje. Dodatkowo pisanie smsmów pt "Pani to by się przydał masaż stópek" jest dla mnie absolutnie nieprofesjonalne.
Oczywiście od jednego prawnika już usłyszeliśmy, że nie ma co się kłócić bo tylko szkoda czasu i nerwów. Sama pracuję w architekturze i po prostu mam trochę dość godzenia się z takim zachowaniem. Błąd oczywiście ogromny to brak umowy. Niemniej jednak chciałabym coś zdziałać w tym kierunku.

MÓJ POMYSŁ: Na chwilę obecną wysłanie do architekta pisma z wezwaniem do przedstawienia kopii rachunku/paragonu za wykonaną usługę z datą wykonania projektu. Usługa prawdopodobnie była wykonana na lewo.

Tutaj pytanie: Jak powinno wyglądać pismo i ile takich pism powinnam wystosowywać aby móc to później zgłosić do Urzędu Skarbowego?

Jeżeli nie przedstawi paragonu to napisać do niego oficjalne pismo, że ma oddać pieniądze inaczej zostanie zgłoszone do Urzędu jego niewywiązywanie się z deklaracji podatkowej (Nie jestem pewna czy dobrze pisze) oraz zgłoszenie jego niekompetencji do Izby Architektów (jeżeli jest taka możliwość, czekam na odpowiedź od nich).

Tutaj pytanie: Czy takie działanie nie jest szantażowaniem i tak dalej?

Jeżeli nie uda się to bardzo chciałabym wiedzieć jak może wyglądać ewentualna droga prawna z zaskarżeniem gościa i tak dalej?

Bardzo będę wdzięczna za pomoc!

Dziękuję,
Natalia.

piotr22333

Re: Źle wykonany projekt przez architekta

Postautor: piotr22333 » 4 kwie 2018, o 14:01

Z tego co widzę to jest bardzo skomplikowana sytuacja i nie wiem jak z niej wybrnąć
http://www.elite-companion.net
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2018, o 10:06 przez piotr22333, łącznie zmieniany 1 raz.

Pawel4t

Postautor: Pawel4t » 10 kwie 2018, o 09:44

Na https://www.wegielsztygar.pl/ znajdziecie sklep, w którym można kupić ekogroszek. Moim zdaniem naprawdę warto od nich kupować przeróżne rzeczy, ponieważ jakość ich produktów jest naprawdę bardzo dobra.

ciopas

Postautor: ciopas » 5 maja 2018, o 11:03

https://6krokow.pl/co-to-sa-koszty-uzyskania-przychodu/ zobacz sobie tę stronę. bardzo mądrze wyjaśnione te rzeczy tu są.

ciopas

Postautor: ciopas » 22 lip 2018, o 14:05

soonsy

Postautor: soonsy » 24 lip 2018, o 17:08

Ja nie bardzo mam doświadczenie w tym obszarze tematycznym... Dlatego też niestety nie będę mógł pomóc...
Tylko krople deszczu przypominają mi, że chmury mają bijące serca. Że ja także je mam.

Bizneswoman

Postautor: Bizneswoman » 1 sie 2018, o 18:55

Na Twoim miejscu nie odpuściłabym tematu, a drążyła dalej. A na przyszłość wybieraj odpowiedzialniejsze firmy, które mają dobre opinie w sieci. Jeśli chodzi o projektowanie hoteli http://www.sumaarchitektow.pl/projekt-hotelu to ja wybiorę Sumę Architektów, ponieważ cieszą się dużym powodzeniem i dobrą opinią.