odstąpienie od umowy,

atyna

odstąpienie od umowy,

Postautor: atyna » 9 lis 2015, o 23:30

Witam :) W związku z ostatnio głośną aferą VW, otrzymałam pismo z informacją, że mój samochód posiada oprogramowanie optymalizujące emisję tlenków azotu. W związku z tym chciałabym wystosować oświadczenie do dyrektora marki o odstąpieniu od umowy. Bardzo proszę o opinie/ komentarze czy jest ono prawidłowo sporządzone, ewentualnie jakie poprawki mogłabym nanieść. Z góry dziękuję za wszelką pomoc! poniżej treść pisma

W nawiązaniu do Państwa pisma z dnia 19.10.2015 r. w związku z posiadanym przeze mnie samochodem wyposażonym w silnik Diesla typu EA189 z oprogramowaniem optymalizującym emisję tlenków azotu (NOx) na stanowisku badawczym (NEDC) oświadczam, iż odstępuję od umowy sprzedaży samochodu marki Skoda, model Superb Combi 2012, zawartej w dniu 5 marca 2012 roku. Podstawą niniejszego odstąpienia jest art. 560 Kodeksu cywilnego, zgodnie, z którym w przypadku stwierdzenia wad, kupujący może m.in. odstąpić od umowy sprzedaży. Żądam doprowadzenia zakupionego samochodu do stanu zgodnego z umową przez zwrot pełnej kwoty za kupiony samochód lub jego wymianę na nowy model z tym samym wyposażeniem w związku z odstąpieniem od umowy. Przy czym wzywam państwa do zadośćuczynienia mojemu żądaniu w nieprzekraczalnym terminie 14 dni, liczonych od dnia następującego po dniu zgłoszenia żądania.

Nabyty przeze mnie samochód ewidentnie posiada wadę i jest niezgodny z przedmiotem umowy, ponieważ zadeklarowana emisja tlenków azotu znacznie przewyższa tą rzeczywistą. Naprawa, którą Państwo proponują doprowadzi jedynie do usunięcia wadliwego oprogramowania, a nie przyczyni się w żaden sposób do zmniejszenia emisji tlenków azotu do środowiska, która nadal pozostanie niezgodna w stosunku do wymaganej normy EURO 6, a więc przedmiot umowy, którym jest samochód pomimo usunięcia wady nie doprowadzi go do stanu zgodności z umową. Naprawa będzie znaczną niedogodnością, gdyż będzie to wiązało się z koniecznością zaakceptowania zmian prowadzących do pogorszenia warunków pracy silnika. Ponadto powinna ona bezwzględnie prowadzić do usunięcia wady przy zachowaniu wartości użytkowej i sprawności pojazdu. Naprawa kategorycznie nie osiągnie tego skutku, (czyli nie doprowadzi go do stanu zgodnego z umową), a więc nie jest naprawą i nie usuwa wady, a produkt nadal pozostaje rzeczą wadliwą i sprzeczną z umową. Chciałabym też zauważyć, że zarówno w mojej opinii jak i wielu innych konsumentów najważniejszymi cechami charakteryzującymi samochód są spalanie i jego osiągi. Nabywając samochód byłam przekonana o prawidłowości wskazanych parametrów, a w konsekwencji otrzymałam produkt całkowicie odbiegający na niekorzyść od parametrów oficjalnie podawanych przez producenta. Produkt jest niezgodny z umową, co całkowicie pozbawiło mnie zaufania do marki Skoda i utwierdziło w przekonaniu, iż zostałam oszukana przez koncern. W tym przypadku oczywistym jest, iż po mojej stronie powstała szkoda, bowiem zapłaciłam pełną cenę za niepełnowartościowy produkt. Ponadto należy zauważyć, że silnik zainstalowany w samochodzie, przekraczający ponad 40 razy normę emisji zanieczyszczeń uniemożliwi w przyszłości jego rejestrację po sprzedaży, w konsekwencji, czego straci on na całej swojej wartości i definitywnie narazi mnie na poważne straty.

W związku z wyżej przytoczonymi argumentami charakter podanej niezgodności wskazuje, że naprawa i wymiana towaru są niemożliwe (narażają mnie na znaczne niedogodności), a dodatkowo, że niezgodność towaru z umową jest istotna. Z uwagi na powyższe, na podstawie art. 8 ust. 4 w zw. z art. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 141, poz. 1176 ze zm.), odstępuję od umowy sprzedaży i jednocześnie ponownie wzywam Państwa do zadośćuczynienia mojemu żądaniu w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od dnia następującego po dniu złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.