art.288 par 1 kk

art.288 par 1 kk

Postprzez pigmo » 29 gru 2009, o 18:56

Witam,
uszkodzilem lusterko w samochodzie osobowym, wlasciciel okreslil szkode na 1000pln (szkody nie usunal, nie wymienil na nowe itp). Bylem wzywany na komisariat i przesluchany - nie przyznalem sie do winy (własciciel podobno ma 2 swiadkow). Sprawa poszla do prokuratury, a teraz dostalem zawiadomienie, że prokuratura przeslala akt oskarzenia do Sądu Rejonowego (wydz. karny).
Chciałem zapytać się jak wygląda teraz dalsze postępowanie Sądu i czy mozliwe jest ( i w jaki sposób) uniknięcie sprawy poprzez zaspokojenie roszczenia właściciela auta??
Chcę uniknąc problemów związanych z toczącym sie postepowaniem, oraz później z wpisem do KRK.

z góry dziękuję za odpowiedź
pigmo

Re: art.288 par 1 kk

Postprzez duralexcompl » 30 gru 2009, o 01:23

Nie uniknie się postępowania karnego na tym etapie. Można jedynie spłacić równowartość lusterka, co może pozytywnie wpłynąć na treść orzeczenia. (Na łagodniejszy wymiar kary) Nie mniej jednak warto się zastanowić, czy aby na pewno warto się przyznawać jeśli nie wiadomo czy zostanie udowodniona wina.
www.pismaprawne.com Sporządzanie Pism Procesowych i Urzędowych
duralexcompl

Postprzez pigmo » 30 gru 2009, o 09:15

Dziekuje,
podczas przesluchania operowalem polprawdami, to znaczy przyznalem ze bylem na miejscu zdarzenia, ale nie uszkodzilem pojazdu. Na moim zeznaniu jest umieszczona standardowa fromulka mowiaca ze nie przyznaje sie do winy, bez opisu zajscia z mojej strony. Czy teraz sensownie jest np. wszystkiego sie wyprzec, ze wogole mnie tam nie bylo, i nie jestem ta osoba, ktorej zarzuca sie czyn, czy moze dalej trzymac sie swojej wersji?
I druga sprawa, czy sad moze odstapic od nalozenia na mnie kary, jezeli sie przyznam, okaze skruche i zapalce za szkode? Czy karą jest tylko pozbawienie wolnosci (zawiasy itd) czy rownież moze ona mieć inna formę?
pigmo

Postprzez duralexcompl » 30 gru 2009, o 22:38

Można by teoretycznie spłacić równowartość lusterka ale przedtem zawezwać poszkodowanego do mediacji. Jeśli udała by się mediacja to jest szansa na warunkowe umorzenie postępowania. Oznacza to, że nie widniał by Pan po takim wyroku w Krajowym Rejestrze Karnym, a więc w świetle prawa został by pan osobą nie karaną. Jeśli mediacja się nie powiedzie, a okoliczności sprawy nie będą dostatecznie jasne to nie ma co nawet myśleć o warunkowym umorzeniu postępowania. Wszystko też zależy od nastawienia poszkodowanego. Jeśli są świadkowie, to mogą być problemy z wybronieniem się z zarzutów. Dlatego z mojego punktu widzenia (osoby, która nie miała wglądu do akt) mediacja i wniosek o warunkowe umorzenie postępowania jest najlepszym rozwiązaniem.

Mówiąc o karach i o mniej optymistycznej wersji tego postępowania w tym konkretnym przypadku Sąd może wymierzyć karę grzywny, ograniczenia wolności i pozbawienia wolności. W każdej z tych wersji oczywiście będzie Pan widnieć w KRK przez pewien okres.
duralexcompl

Postprzez pigmo » 30 gru 2009, o 22:52

Rozumiem, czy w takim razie, jezeli chce wnioskowac o mediacje, czy teraz mam czekac na wezwanie sadu, czy skladac juz wnioski. Zaznaczam ze nie otrzymalem jeszcze wezwania ani zadnej informacji z sadu, jedynie zawiadomienie z prokuratury, że sprawa zostala przekazana do sadu karnego. Druga sprawa, czy w tej chwili, moge skladac wniosek o wglad w akta sprawy? Jezeli mam np. skorzystac z obroncy, musze mieć dostep do dokumentow. Nawiasem mówiąc, prokuratura nie spedzila nad ta sprawa ani minuty, wiec nie wiem wogole czy tok postepowanie jest zgodny w kpk?

pozdrawiam
pigmo

Postprzez duralexcompl » 2 sty 2010, o 01:01

Może Pan już teraz na piśmie złożyć taki wniosek jeśli ma Pan tylko numer sygn. akt Sądu, do którego Prokuratura przekazała sprawę. Z doświadczenia wiem, że lepiej zrobić to jak najwcześniej.
Akta sprawy jeśli, są już w Sądzie to może Pan do nich zaglądać w czytelni akt właściwego Sądu. Jeśli najmie Pan profesjonalnego obrońcę to wszystko zrobi za Pana. Zapewniam, że skoro prokuratura sporządziła akt oskarżenia, to spędziła nad tą sprawą trochę więcej czasu niż minutę :-)
duralexcompl

Powrót do Prawo karne