Mandat w kwocie 500zł! za niehomologowane światła

artur12124

Mandat w kwocie 500zł! za niehomologowane światła

Postautor: artur12124 » 15 gru 2018, o 11:33

Dzień dobry,
mam pytanie do was odnośnie mandatu który wczoraj dostałem a mianowicie mandatu za światła xenonowe które miałem w kloszach z homologacją na zwykłe żarówki. Policjant zatrzymał mnie nieoznakowanym autem (legitymując się nie podał imienia i nazwiska ani powodu zatrzymania do kontroli, ze stresu nie wypytałem go o to lecz mam to nagrane) po czym kazał otworzyć maskę i stwierdził obecność tych świateł.
Po zaproszeniu do radiowozu stwierdził że mandat będzie w kwocie 500zł oraz zabrany dowód bez możliwości dalszej jazdy pomimo tego iż mówiłem że zaraz wymienię żarówki na zwykłe i czy przyjmuje taki mandat czy droga sądowa. Pomimo mojej argumentacji (byłem bardzo grzeczny) że za światła zazwyczaj jest mandat od 50-200zł pan stwierdził że 500zł 0 pkt karnych jest w taryfikatorze i czy przyjmuje. Pod presją i dodatkowymi kosztami sądowymi mandat przyjąłem.
Wpisali mi Naruszenie warunków technicznych pojazdu tj art. 97 kw w zw. z art.66 PROD. Gdzie patrząc w taryfikator za art 66 jest od 50-200zł.
"Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do jazdy na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdu:
nienależycie zaopatrzonego w wymagane urządzenia lub przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swojego przeznaczenia: od 50 do 200 zł (art.66)"
Czy wpisanie art. 97 pod który można podciągnąć praktycznie wszystko jest prawidłowe?
Nie powinien wpisać "Art. 96. Dopuszczenie do prowadzenia pojazdu przez osoby nieuprawnione lub dopuszczenie pojazdu do jazdy wbrew przepisom prawa"?
Czy jest jakaś możliwość odwołania się od tego? Czy błędnie wpisana ulica na mandacie może być punktem zahaczenia?