pytanie o prawo jazdy

sebamet

pytanie o prawo jazdy

Postautor: sebamet » 13 wrz 2018, o 11:05

Witam serdecznie. Chciałbym uzyskać informację na temat swojego prawa jazdy. Pewnego dnia przestawiałem samochód stojący przy drodze osiedlowej ponieważ blokował wjazd sąsiadowi do garażu. Wsiadłem do samochodu pod wpływem alkoholu i przestawiłem go ale przy okazji delikatnie ocierając się o inny samochód. Ponieważ byłem nietrzeźwy przyznałem się do tego dnia następnego. Udałem się na komisariat i dostałem zakaz prowadzenia samochodów na pół roku. Bardzo tego przestrzegałem, nie prowadziłem, jednak pewnego dnia żona zadzwoniła że upadła ze schodów będąc w 5 miesiącu ciąży. Odruchem było wzięcie samochodu i pojechanie do niej. Niestety natrafiłem na kontrolę i poddałem się kolejnej karze roku zakazu prowadzenia pojazdu oraz karze grzywny. dodam że przyłapano mnie po 5 miesiącach. wyrok jest już prawomocny. Moje pytanie brzmi, czy mogę w jakiś sposób skrócić ten okres biorąc pod uwagę że wsiadłem do tego samochodu tylko pod wpływem silnej emocji? Że samochód jest mi potrzebny do dojazdu do pracy? i że już niedługo będę miał małe dziecko?
czy to że nie jest udowodnione że byłem pod wpływem alkoholu za pierwszym razem ma jakieś znaczenie? że nie działo się to w ruchu drogowym tylko pod domem?

druga sprawa która mnie zaniepokoiła to otrzymałem pismo z wydziału komunikacji o wszczęciu postępowania do cofnięcia uprawnień. co to oznacza? chodzi tylko o ten okres roku czy o zabraniu prawa jazdy na stałe i muszę potem ponownie zdawać egzamin. Z góry dziękuję za odpowiedź.