Kradzież pieniędzy przez brata...

safron

Kradzież pieniędzy przez brata...

Postautor: safron » 16 cze 2018, o 23:55

Witam Szanownych Użytkowników,

Poszukuję pomocy w dosyć zawiłej sprawie. W sumie nawet nie wiem do jakiej kategorii ją zaliczyć, stąd zaczynam tutaj. Jak najkrótsza część opisowa:
Otóż mój młodszy brat (27lat) brat miał dostęp do bankowości internetowej rodziców udzielony celem opłacania rachunków za mieszkanie, prąd, gaz, itp. Rodzice nie znają się na tych technologiach, a do tego są "portfelowcami", tj. wypłacali sobie raz w miesiącu pieniądze z konta, trzymali na przysłowiowej "lodówce" i niezbyt interesowali się kontem. W pewnym momencie jednak coś zaczęło ojcu nie pasować ponieważ dostał smsy z banku o zaległościach płatniczych. Po wizycie w banku okazało się, że na jego koncie widnieje 6 pożyczek gotówkowych na łączną kwotę około 40000zł, których rodzice nie zaciągali. Ojciec przyszedł z tą sprawą także do mnie. Sprawdziłem jego historię operacji oraz porozmawiałem z bratem. Pod wielokrotnymi naciskami przyznał się, że wpadł w spiralę zadłużenia, tj, kiedy już był zablokowany w swoim banku (dług na poziomie 80000zł), zaczął brać pożyczki "na klik" na koncie rodziców (miał pełen dostęp na zasadzie zaufania w związku z płaceniem rachunków). Gdy ta możliwość także się skończyła zapożyczał się w prabankach. I tutaj także dług na nazwisko brata to około 50000zł, ale niestety zaciągnął też zobowiązania w tych firmach na ojca, bez jego wiedzy. Znał jego numer dowodu, konta. Podstawił swój numer telefonu, adres. Niestety takie to proste... Dług na ojca to około 40000zł. Brat kolejną pożyczką spłacał poprzednią itd. Rodzice nie mogąc pogodzić się z tą sytuacją oraz tym jak postąpić (ojciec nie chciał pomagać bratu w związku z tym co zrobił, mama jako że to jej syn chciała jednak pomóc) rozstali się... Sprzedali swoje mieszkanie. Połowa wartości mieszkania, która należała się mamie, czyli około 90000zł przeznaczona została na spłatę wszystkich parabanków. Ojciec zdecydował, że dopóki brat nie wyjdzie na finansową prostą będzie spłacać pożyczki widniejące na koncie oraz nie złoży doniesienia na policję. Za swoją część pieniędzy z mieszkania kupił kawalerkę i w niej zamieszkał. Mama zamieszkała z bratem, któremu oddała w zasadzie wszystko co miała. Cała ta sytuacja miała miejsce jakieś 4 miesiące temu. Wtedy też brat przyrzekał całkowitą finansową transparentność, czyli wspólne przeglądanie jego konta raz w tygodniu. Wspólne płatności rachunków za mieszkanie, pozostałe kredyty, itd. Działało to tak do wczoraj, gdy stwierdził, że nie będzie się już nikomu z niczego tłumaczył, zaczyna nowe życie i mamy się wszyscy dać mu spokój. Proszę darować sobie komentarze o tym, że pomoc mu była błędem. Mama jednak nie pozwoliła na podjęcie innej decyzji za co płaci teraz najbardziej.
Oczywiście wszystkie ustalenia były czynione ustnie... Widzę, że bratu na ten moment nie da się pomóc, potrzebuje chyba jednak spaść na samo dno. Proszę o pomoc w sprawie, jak odzyskać jakiekolwiek pieniądze, aby chociaż mama, która dopiero teraz przejrzała na oczy, mogła stanąć na finansowe nogi, kupić jakiś własny kąt (sprawy zaszły tak daleko, że raczej powrót do ojca nie jest możliwy). Do jakiego prawnika się udać (specjalność), co robić po kolei i jakie są szanse na powodzenie. W razie konieczności dalszych, czy innych informacji - udzielę ich. Na ten moment opisuję sytuację. Nie znam się na prawie. Proszę o nakierowanie na właściwy kierunek postępowania.

Dziękuję za każdą pomoc,

delavan

Re: Kradzież pieniędzy przez brata...

Postautor: delavan » 17 cze 2018, o 11:59

A może warto popytać się o to znajomych? Moim zdaniem to może być naprawdę bardzo dobre rozwiązanie :)
Nie rozczulam się nad sobą.

maslana

Postautor: maslana » 25 cze 2018, o 11:10

Ja bym nie tracił czasu na pytanie znajomych. Jeśli masz dowody, to zgłoś sprawę na policję. Niech cała procedura ruszy, a może brat się wystraszy jak dostanie wezwanie na przesłuchanie i odda pieniądze.

kolos

Postautor: kolos » 15 lip 2018, o 12:45

p.stefanski

Postautor: p.stefanski » 2 sie 2018, o 10:05

Swoją drogą co to za brat, który kradnie pieniądze... ale cóż rodziny się nie wybiera

dariusz221

Postautor: dariusz221 » 6 sie 2018, o 07:46

Jeśli to co jest opisane jest prawdą to dla mnie jest to mega katastrofa rodzinna. Tak nie powinno być w ogóle w żadnej rodzinie.

melon23

Postautor: melon23 » 20 sie 2018, o 10:58

dlatego jest powiedzenie ze z rodzina to tylko na zdjeciach... :)

nerito
Kontaktowanie:

Postautor: nerito » 21 sie 2018, o 16:00

Brat zdecydowanie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności pod kątem podszywania się pod ojca. Trudno jednak mi powiedzieć, czy jakiekolwiek pieniądze mogą zostać odzyskane, skoro zostały przekazane w sposób dobrowolny. Tak skomplikowaną sprawą jednak powinien się zająć doświadczony prawnik, który byłby w stanie powiedzieć coś konkretnego.

melon23

Postautor: melon23 » 23 sie 2018, o 12:47

Niby nie... ale zawsze to jakaś rodzina i brat...

witekgon

Postautor: witekgon » 14 wrz 2018, o 18:40

Nie rozumiem dlaczego pytasz się na forum zamiast lecieć na policję- rodzina czy nie popełnił przestępstwo i tyle :evil: