Wezwanie w charakterze świadka

elemele1996
Posty: 1
Rejestracja: 11 paź 2017, o 18:23

Wezwanie w charakterze świadka

Postautor: elemele1996 » 11 paź 2017, o 18:26

Witam. Dostałem wezwanie na rozprawę w charakterze świadka na rozprawę (oskarżonym jest kto inny). Sprawę znam, zeznań udzielałem, winny nie jestem (po prostu pracowałem w miejscu, gdzie był rabunek).
Ponieważ wcześniej nie miałem do czynienia z sądem/policją, a jestem osobą dość strachliwą i nerwową, chciałem zapytać - czy jest możliwość "zamiany miejsc"? Czy Sąd może traktować mnie jako osobę podejrzaną/obciążyć stratą za sprzęt, który ukradziono? Mam wątpliwości również dlatego, że w wezwaniu przytoczony jest art. 278 ustęp 1 Kodeksu Karnego (czyli oskarżony jest winny KRADZIEŻY), a wg mnie zniszczenie zamka w szafce w celu zabrania przedmiotów oznacza WŁAMANIE, tj. art. 279. Nie jestem jurystą, ale mam nadzieję, że to nie oznacza, że jakimś cudem sąd może oskarżyć mnie o współudział (np. dlatego, że oskarżony - którego najprawdopodobniej na oczy nie widziałem - mógł sobie coś takiego wymyślić)???
Pozdrawiam.

enkaer
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2015, o 12:36

Re: Wezwanie w charakterze świadka

Postautor: enkaer » 19 paź 2017, o 14:59

Musiałyby wyjść na jaw konkretne dowody, że był Pan jakoś w to zaangażowany. Sąd nie oskarży Pana tylko dlatego, że wg Pana doszło do włąmania a nie kradzieży. Pana rolą jest zeznać prawdę i tyle. Proszę się nie bać :) W razie potrzeby proszę dopytać o szczegóły adwokata zajmującego się prawem karnym, np. w kancelarii krzysztoporski.com.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości