Zniesławienie

porada966

Zniesławienie

Postautor: porada966 » 21 paź 2016, o 06:27

Witam,
Ostatnio jadłem jedzenie w jednym z barów w moim mieście , niestety jedziecie było nie świeże a wręcz chciało sie wymiotować .O tym fakcie poinformowałem na spottedzie intrnetiwym miasta z konta anonimowego . Dostałem
woadomosc od właściciela baru , ze zgłasza sprawe o zniesławienie . Moje Pytamie brzmi czy grozi mi odpowiedzialność karna ??? Czy namierza moje dane ?

r.pr.Pawlikowski
Kontaktowanie:

Re: Zniesławienie

Postautor: r.pr.Pawlikowski » 26 paź 2016, o 12:17

Odpowiadając na Pańskie pytanie co do możliwości "namierzenia" danych przez internet - tak, jest to możliwe i w ostatnim czasie nawet dość powszechne.
Co do pytania, czy grozi Panu odpowiedzialność karna - to zależy. Faktycznie art. 212 § 2 k.k. przewiduje odpowiedzialność karną za pomówienie za pomocą środków masowego komunikowania (czyli także internetu), tj. o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Z drugiej strony art. 213 § 2 k.k. brzmi:
Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut:
1) dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub
2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu.

Wprawdzie Pański zarzut nie dotyczył zapewne osoby pełniącej funkcję publiczną, niemniej jednak mógł on służyć obronie społecznie uzasadnionego interesu. Jeżeli Pański zarzut był prawdziwy i miał formę krytycznej recenzji restauracji, to takie recenzje służą w mojej ocenie obronie społecznie uzasadnionego interesu.