Allegro - towar niezgodny z opisem - Art. 286. § 1

j_lsn

Allegro - towar niezgodny z opisem - Art. 286. § 1

Postautor: j_lsn » 3 paź 2016, o 18:43

Szanowni Państwo,
prosiłabym o pomoc w poniższej kwestii, ponieważ różne instytucje przekazują mi sprzeczne informacje i nie wiem, którymi się kierować.

1. 12.08 zakup przez "Kup teraz" spodni marki X, cena 50 zł (cena sklepowa, nie zaniżona) z wysyłką. Marka wymieniona kilkakrotnie i konsekwentnie w treści aukcji.
2. 24.08 dociera przesyłka, spodnie zgodne ze zdjęciem, tylko metka nie marki X, a zupełnie nieznanej firmy - bazarowej. Tego samego dnia mail do Sprzedającej (to osoba prywatna, nie prowadzi działalności gospodarczej) "towar niezgodny z opisem, proszę o zwrot należności, a odeślę towar". Brak odpowiedzi, brak możliwości kontaktu telefonicznego (Sprzedająca nie odbiera). Założony spór Allegro, wypowiada się pracownik, prosząc sprzedawcę o kontakt.
3. 6.09 Sprzedająca odpisuje w sporze, tu oczywiście lawina wymówek "telefon nie dzwoni, maile nie dochodzą, problemy z przelewami na koncie". Pomimo deklaracji o zamiarze dokonania przelewu zwrotnego nie otrzymuję go, pracownik Allegro prosi o przesłanie potwierdzenia przelewu, i tu następuje definitywny koniec kontaktu ze Sprzedającą.
4. Aby uzyskać rekompensatę w ramach Programu Ochrony Kupujących z Allegro 29.09 udaję się na policję, by złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z KK Art. 286. § 1. "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd (...)"
5. Zawiadomienie zostaje przyjęte, ale policjant informuje, że postępowanie przygotowawcze raczej nie zostanie wszczęte, gdyż "nie widzi tu znamion przestępstwa", "z punktu widzenia Kodeksu Karnego do przestępstwa nie doszło" - towar otrzymałam, nieistotne, że jest inny, niż zamówiony. Nie otrzymam zatem rekompensaty, gdyż do jej uzyskania potrzebny jest numer RSD sprawy. Policjant sugeruje spór cywilnoprawny, ale zwraca uwagę na jego nieadekwatne do wartości towaru koszty.
6. Kontaktuję się w tej sprawie z Allegro, chcąc wiedzieć, czy wyczerpałam już wszystkie możliwości. Odpowiedź:
"Jeżeli Sprzedający określił jednoznacznie cechy przedmiotu podając nieprawdę, gdyż otrzymany przez Panią przedmiot nie jest taki, jak opisany przez Sprzedającego i jednocześnie uważa Pani, że Sprzedający celowo wprowadził Panią w błąd, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, by uzyskać z tego tytułu korzyść majątkową, to policja jest zobowiązana przyjąć od Pani zawiadomienie i wszcząć postępowanie. Bowiem zachodzi tutaj uzasadnione przypuszczenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 286 par.1 kk. czyli oszustwa.
W sytuacji, gdyby policja faktycznie odmówiła wszczęcia dochodzenia/śledztwa w danej sprawie, to proszę się odwołać od decyzji w oparciu o wyżej wspomniany artykuł kodeksu karnego."

Proszę o informację, czyich sugestii powinnam się trzymać, oraz czy istnieją jeszcze jakieś sposoby dochodzenia swoich praw. Wiem, że 50 zł to może niewiele, ale mam niską tolerancję na nieuczciwość i chciałabym wrócić z tego sporu z tarczą, a nie na niej.

Z góry dziękuję za poświęcony na odpowiedź czas.