Art. 286. § 1.

MaroKrasno
Posty: 1
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 19:33

Art. 286. § 1.

Postautor: MaroKrasno » 5 wrz 2016, o 19:37

Witam. Mój ojciec ma postawione zarzuty z Art. 286. § 1. , miał się stawić tydzień temu w prokuraturze w Warszawie lecz tego nie zrobił. Z tym postępowaniem wiąże się wzięcie kredytu w wysokości 1mln. Co może mu grozić? jak długo wszystko trwa? Po jakim czasie mogą go zamknąć? Proszę o pomoc.

prawnik1
Posty: 26
Rejestracja: 11 maja 2016, o 13:24
Kontaktowanie:

Re: Art. 286. § 1.

Postautor: prawnik1 » 14 paź 2016, o 10:58

Witam, na wstępie pragnę wyjaśnić, iż kodeks karny w art. 286 sankcjonuje przestępstwo oszustwa typu podstawowego (§1). Jest to przestępstwo umyślne, które zaliczane jest do tzw. przestępstw kierunkowych i polega na doprowadzeniu innej osoby (tylko nieświadomej) do niekorzystnego rozporządzenia mieniem jednym z trzech wymienionych w art. 286 k.k. sposobów(tj.błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania)
Przypisanie przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. przez prokuratora wiąże się wprost z wykazaniem, że sprawca obejmował swoją świadomością i zamiarem bezpośrednim kierunkowym wprowadzenie w błąd innej osoby oraz to, że doprowadza ją w ten sposób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
SN w wyroku z dnia 13 stycznia 2010 r. (II KK 150/2009) trafnie dostrzegł, iż praktyka orzekania w sprawach o czyny z art. 286 k.k. wskazuje na to, że w znacznej części przypadków, skutków tego przestępstwa można by uniknąć lub je istotnie zminimalizować, gdyby nie łatwowierność i nieprofesjonalna postawa pokrzywdzonych. Nie jest to jednak w stanie wyłączyć odpowiedzialności sprawcy.
Nadto,przestępstwo oszustwa penalizowane jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, obok którego może być również orzeczona kara grzywny, gdyż działanie sprawcy nastawione jest na uzyskanie korzyści majątkowej.

Ponieważ nie ujawnia Pan/i w istocie stanu faktycznego sprawy (wyłącznie sygnalizuje Pan/i, iż członek Pan/i rodziny został oskarżony od przestepstwo z art. 286 k.k.), odpowiedzi na postawione przez Panią pytania dotyczą jedynie sytuacji ogólnej.
Co może mu grozić? - jeśli prokurator udowodni Panu/i ojcu winę, to sąd może skazać Go na karę pozbawienia wolności (więzienie) w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat oraz obok tego rodzaju kary nadto może skazać na karę grzywny. Wszystko natomiast zależy od tego o jaki wymiar kary (biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności tej sprawy np. fakt, iż sprawca czynu zabronionego nie był dotychczas karany), będzie wnioskował prokurator. Proszę pamiętać, iż w postępowaniu karnym obowiązuje zasada domniemania niewinności, póki prokurator nie udowodni winy i nie zapadnie prawomocny wyrok skazujący, Pana/i ojciec jest niewinny.
jak długo wszystko trwa? - nie można odpowiedzieć wprost na to pytanie, najpierw prokurator prowadzi postępowanie przygotowawcze (jak długo będzie je prowadził i czy je przedłuży zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz m.in. od materiału dowodowego w sprawie, który zostanie dołączony do aktu oskarżenia), jeśli już akt oskarżenia znajdzie się w sądzie, sąd nada bieg sprawie i wyznaczy pierwszy termin rozprawy. Całe postępowanie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy, od linii obrony jaką przyjmie oskarżony, a zatem tego czy oskarżony przyzna się do winy (co może wpłynąć na wysokość orzeczonej kary, a zatem zmniejszyć ją), czy wręcz przeciwnie odmówi składania wyjaśnień, czy w sprawie występują świadkowie jeśli tak, to w jakiej liczbie i od wielu wielu innych przesłanek.
Po jakim czasie mogą go zamknąć? - odp. jak wyżej. Nie można sprecyzować dokładnie czasu ile będzie trwało postępowanie przygotowawcze, a następnie postępowanie sądowe, tym bardziej, iż Pana/i ojciec nie stawił się w prokuraturze zgodnie z jego obowiązkiem (jeśli dalej będzie uchylał się od tego obowiązku właściwe organy przymusowo doprowadzą Go do prokuratury celem przesłuchania Go) - fakt ten również wydłuża czas postępowania i działa na niekorzyść Pana/i ojca.

Rekomenduję, znaleźć i ustanowić obrońcę (radcę prawnego lub adwokata).

Kancelaria prawna warszawa - Adwokat Warszawa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości